Jokerit jysäytti uuden sentterihankinnan! Pelasi seurassa viimeksi Liiga-vuosina

Jokerit on vahvistanut hyökkäystään. Teemu Henritius, 30, siirtyy helsinkiläisseuran riveihin loppukauden mittaisella sopimuksella. Henritius on Jokereiden oma kasvatti.
– Henritius tuo keskushyökkääjäosastollemme lisää laatua ja leveyttä, minkä lisäksi joukkueeseen tärkeää johtajuutta ja kokemusta. Olemme ylpeitä siitä, että saamme tarinaamme mukaan pelaajan, jolla on vankka tausta Jokereiden junioreista, sanoo Jokerien urheilutoimenjohtaja Olli-Pekka Yrjänheikki.
Viime kaudella Henritius pelasi Saksan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Lausitzer Füchsen joukkueessa. 32 divarimatsissa hän keräsi tililleen tehot 2+9=11.
Ennen siirtoaan Saksaan Henritius teki pitkän Liiga-uran. Hän pelasi seitsemän peräkkäistä kautta Mikkelin Jukureissa. Parhaalla kaudellaan 2018-19 Henritius sivalsi 57 ottelussa tehot 8+15=23.
– On ollut ilo katsoa, miten Jokereiden toiminta on lähtenyt uudestaan käyntiin. Kesän aikana itsellä vahvistui se tunne, että olisi hienoa palata takaisin kotiin ja päästä auttamaan joukkuetta mahdollisimman paljon. Fiilis on nyt tosi iloinen ja positiivinen, Henritius kertoo.
Henritiuksen on määrä pelata heti tiistaina, kun Jokerit kohtaa Helsingin jäähallissa Imatran Ketterän.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov