Floridan superlupaus katosi – kertoo nyt, kuinka alkoi näkemään sairauksia joka paikassa

Florida Panthersin kakkosvahti Spencer Knight joutui keskeyttämään viime kautensa kesken runkosarjan. Hän jättäytyi pois joukkueestaan ja hakeutui pelaajien avustusohjelmaan.
Nyt Knight on paljastanut päätöksensä taustat The Hockey Newsin haastattelussa. Hän joutui hakemaan apua mielenterveysongelmiinsa.
Knightin ongelmat alkoivat alunperin jo vuonna 2019, kun maalivahti pelasi vielä Bostonin yliopistojoukkueessa. Kesken kauden syistä, joita hän ei pysty selittämään, hän alkoi pesemään jatkuvasti käsiään. Hän ravasi vessassa käsipesulla niin paljon, että kauden päätteeksi maalivahti kertoi vanhemmilleenkin, että hän saattaa tarvita apua. Silti Knight pystyi suoriutumaan tavallisesta elämästä ja hän jopa torjui Yhdysvallat nuorten maailmanmestaruuteen.
Kaikki muuttui vuoden 2022 joulukuussa, kun Knight pelasi Winnipeg Jetsiä vastaan. Knight tunsi olonsa huonoksi ja sairastui flunssaan. Sen jälkeen jokin Knightin päässä muuttui ja hänellä oli koko ajan ajatuksia sairauksista ja sairastumisesta. Hänellä oli univaikeuksiakin asian vuoksi.
Niinpä Knight keskeytti kautensa ja haki ongelmiinsa apua. Hän työskenteli pakko-oireiseen häriöön erikoistuneen ammattilaisen kanssa ja voi nyt paljon paremmin.
– Voin edelleen olla pelaaja, joka haluan olla ja olla yksi sarjan parhaista maalivahdeista. Ehkä tänä vuonna, ehkä ensi vuonna, ehkä kolmen, neljän tai viiden vuoden päästä. En tiedä, mutta tiedän, mitä kykenen saavuttamaan, Knight kommentoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa