Sisäpiiritoimittaja väittää: NHL-tähtivahdilta tyly ilmoitus nykyiselle seuralleen – ”En pelaa enää peliäkään täällä”
Anaheim Ducksia kaudesta 2013-14 alkaen edustanut tähtimaalivahti John Gibson on tehnyt tänä kesänä selväksi halunsa jättää uudelleenrakennusta usean kauden ajan tehnyt seura ennen ensin syksyä.
Siirtopyynnön jättänyt 29-vuotias amerikkalaisvahti on ilmoittanut sisäpiiritoimittaja Frank Seravallin mukaan Ducksin seurajohdolle suoraan halunsa jättää seuran.
– Gibson vaatii siirtoa ja on nyt ilmoittanut Ducksin seurajohdolle, ettei hän aio pelata enää otteluakaan seurassa, Seravalli kertoo.
Gibson tienaa kesään 2027 jatkuvasta sopimuksestaan 6,4 miljoonaa dollaria kaudessa. Maalivahdilla on sopimuksessaan siirtopykälä, jonka mukaan tällä on mahdollisuus nimetä 10 seuraa, joihin Ducks ei voi miestä kaupata.
Gibson on useaan otteeseen kertonut haluavansa seuraan, jolla on mahdollisuus taistella Stanley Cupin voitosta. Samanlaisen pyynnön on seuralleen jättänyt myös Winnipeg Jetsin tähtivahti Connor Hellebuyck.
Päivitys uutiseen: Gibsonin agentti on julkaissut agenttitoimistonsa kautta tiedotteen, jossa tämä kiistää suojattinsa uhanneen Ducksin seurajohtoa Seravallin väittämällä tavalla. Seravalli on yksi NHL:n luotetuimmista sisäpiiritoimittajista.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HIFK-fanit lähettivät näyttävät terveiset seurajohdolle: ”Eikö hävetä?”
- MTV: Liigalta kaksi ehdotusta uudeksi sarjajärjestelmäksi – luvassa valtavia muutoksia
- Utah Mammoth: kiekkotaikurille 80 miljoonan dollarin jättisopimus
- Ruotsin EHT-nippu julki – entinen NHL-supertähti tekee paluun maajoukkueeseen!
- HIFK:lle karmea kolaus: kolme pelaajaa sivuun!
- Yle julkisti jääkiekkotiiminsä olympiakisoihin – Kari Jalonen mukaan
- Jesse Puljujärvi kuritti sarjakärkeä – iski huipputehot!
- Liiga-pistetykki: siirto Venäjälle!
- Uutta tietoa: Ryan Kesleriä syytetään karmeista teoista
- NHL:ssä rysäytettiin hirmudiili – Miro Heiskanen jäi kakkoseksi!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Yllätyskäänne: Patrik Laine neuvottelee jatkosopimuksesta – luvassa roima palkanalennus
- Patrik Laine: yllätyskäänne!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Liigan kärkiseura iski pöytään ison sopimuksen!