Marko Anttila naureskeli – pelaajat eivät ansaitse samaa kuin Jukka Jalonen: ”Ei olla niin fiksuja”

TAMPERE. Leijonat varmisti lauantai-iltana paikkansa jääkiekon MM-kisojen puolivälierissä, kun Itävalta kaatui maalein 3-1.
Ottelun viimeinen osuma, jonka viimeisteli Ahti Oksanen, oli pitkään tarkastelun kohteena mahdollisen paitsion takia. Marko Anttilan mukaan Itävalta toimi viisaasti haastaessaan tilanteen, koska se näytti paitsiolta.
– Ei ollut vissiin kaukana siitä, että se olisi ollut paitsio, mutta nykyteknologia oli meidän puolella. Mä kuulin vasta turnauksen alussa, että paitsionkin saa haastaa, kun Liigassa ei saa. Täällä se on ja niitä pitää haastaa. Ilmeisesti myös se aika täytyy sanoa, että koska se oletettu paitsio on tapahtunut. Siksi siinä kesti hetken aikaa, Anttila sanoi ottelun jälkeen.
Itse ottelussa ei muuten ihmeitä tapahtunut. Leijonat-kapteenin mukaan Itävalta oli melko erilainen vastustaja kuin aiemmat.
– Oli aika erityylinen peli. Pelasivat eilen iltapelin, eivätkä tulleet kovaa päälle. Kyttäsivät keskialueella meidän virheitä, mutta mun mielestä me pelattiin tänään viisaasti. Tärkeä voitto meille.
Ottelun aikana juhlittiin myös Leijonien päävalmentaja Jukka Jalosta, joka vihittiin aiemmin päivällä kunniatohtoriksi Jyväskylän yliopistossa. Anttilan mukaan Jalosen palkitseminen antoi lisäenergiaa joukkueelle.
– Se on niin kova arvonimi, että mä en edes tietä, että mitä se tarkoittaa. Mutta onhan tuo hieno juttu ja kunnianosoitus hänelle. Antoi meillekin virtaa.
Jalonen sai aikataulukiireiden takia kuljetuksen helikopterilla, jotta hän ehti Jyväskylästä pelin alkuun. Anttilan mukaan Leijonat-luotsi on kyytinsä ansainnut, mutta pelaajat eivät.
– No joo… kyllähän kunniatohtori täytyy tuoda. Meitä ei ole ainakaan vielä tarvinnut tuoda. Ei olla niin fiksuja, että saataisiin sellaisia arvonimiä. Ehkäpä myöhemmin sitten, Anttila naureskeli.
Miikka Lahtinen
Twitter: @ladalahtinen
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Patrik Laine kertoo Ylelle, miltä jatkuva kritiikki tuntuu: ”Kun joka päivä lukee, miten p*ska sitä on…”
- Jukurit-tähti Max Ellis: Uusi seura
- Yhdysvallat julkisti leiriryhmänsä jääkiekon olympiaturnaukseen – superlupaus jäi rannalle
- Kärpät julkisti kapteenistonsa – Leijonat-ikoni korvaa Marko Anttilan
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- MM-kisojen otteluohjelma julkistettiin – näin Leijonat pelaa
- Milan Lucic yrittää paluuta NHL:ään – tässä uusi seura
- Sopimus purettu! JYP-puolustaja vaihtaa maisemaa
- Kiekko-Espoolle isot tappiot – seura avasi syitä
- NHL-seuran ykköstykki siirtohuhuissa – tämä seura kiinnostunut
- Ilvekseltä karu tiedote
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Raati on puhunut: tässä NHL:n 20 parasta puolustajaa
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- IL: Tällaista jättipalkkaa Liigan kärkimies nettoaa!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura