Börje Salmingin käsittämätön loukkaantumishistoria julki – tässä pahimmat palat ”600-700 tikin” urasta

Viime vuoden loppupuolella edesmennyt Börje Salming tunnettiin melkoisena sisupussina. Uransa päätteeksi ruotsalaislegenda laskeskeli saaneensa pelivuosiensa varrella 600-700 tikkiä.
Määrä lienee liioittelua, mutta sen ei kannata antaa himmentää kuvaa Salmingin kyvystä kestää kipua. Kerralla hänen naamaansa ommeltiin kuitenkin noin 270 tikkiä, kun luistin viilsi muutaman hermon vaurioituneeksi.
Vuonna 1978 Salming menetti mailaosuman vuoksi puolet oikean silmänsä näöstä. Samassa tilanteessa murtui myös nenä.
Ruotsissa pelatessaan Salming putosi neljän metrin korkeudelta juostessaan maastorataa. Jääkiekkoilu jatkui normaalisti, mutta veljensä Stigin kehotuksesta lopulta mentiin sairaalahoitoon. Kaulassa todettiin yksi murtunut ja kaksi pysyvästi vinoon mennyttä nikamaa.
Muun muassa irronneet hampaat ja murtuneet sormet ovat enemmän tai vähemmän arkipäivää jääkiekossa, mutta reikä keuhkossa ja paikaltaan irronneet kylkiluut ovat Salmingin uran vammoista vähemmän harvinaisia tapauksia. Kerran tähtipuolustaja pelasi ottelun loppuun murtuneella polvilumpiolla.
Aivan viaton Salming ei ole loukkaantumistensa yleisyyteen. Visiirin hän poisti kypärästään sen ollessa kuulemma vain tiellä, ja monet muut suojat tulivat leikellyiksi liikkuvuuden parantamiseksi.
Pelaajauran kohtalon sinetöi lopulta AIK:ssa pelatulla jäähyväiskaudella tullut onnettomuus, jossa katkesivat muiden muassa nivelsiteet ja nivelkierukka. Usko tai älä, tuonkin ottelun Salming pelasi loppuun asti.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- MTV: Mikkelin Jukurit yrittää myydä kahta pelaajaansa
- Ilves julkaisi tiukan puheenvuoron: puuttui kannattajien huonoon käytökseen
- Liigassa nähdään ensi kaudella poikkeuksellinen jäämainos – herättää takuulla keskustelua
- Patrik Laine kertoo Ylelle, miltä jatkuva kritiikki tuntuu: ”Kun joka päivä lukee, miten p*ska sitä on…”
- Jukurit-tähti Max Ellis: Uusi seura
- Yhdysvallat julkisti leiriryhmänsä jääkiekon olympiaturnaukseen – superlupaus jäi rannalle
- Ilvekseltä karu tiedote
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Raati on puhunut: tässä NHL:n 20 parasta puolustajaa
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin