Antti Raannalle taas voitto – suomalaismolari nousi historiallisella päänahalla todella harvinaiseen joukkoon

Carolina Hurricanesin Antti Raanta oli loistoiskussa lauantain vastaisena yönä jääkiekon NHL:ssä. Canes voitti Ottawa Senatorsin 4-0, ja Raanta otti kiinni kaikki 32 laukausta.
Ottelu oli viime kaudella Canesissa debytoineelle suomalaiselle 49. kyseisessä joukkueessa – ja voitto oli jo 30:s. Merkkipaalu on omalla tavalla historiallinen.
Vain kaksi maalivahtia seuran menneisyydessä, eli Canesin ja sitä edeltäneen Hartford Whalersin historiassa on kyennyt ottamaan 30 voittoa nopeammin.
He ovat Frederik Andersen 40 pelissä ja Martin Gerber 42 ottelussa. Nämä toteutuivat kausina 2021-22 ja 2005-06.
Itäisen konferenssin joukkueista pisteitä toiseksi eniten (86) kerännyt Canes liitää nyt jo viiden ottelun voittoputkessa. Edellisessä 16 pelissä se on hävinnyt vain kahdesti ja varsinaisella peliajalla kerran.
– Se 2-6-tappio NY Rangersia vastaan ei ollut tietenkään sitä, mitä halusimme. Sen jälkeen olemme pyrkineet pitämään kiinni pelisuunnitelmastamme ja se on toiminut aika hyvin, Raanta sanoi edustamansa seuran nettisivuilla.
– On ollut mukavaa olla kotona ja pelata matseja täällä.
LUE MYÖS:
Oho! NHL:n suomalaishyökkääjä iski kauden avausmaalin – oli osunut viimeksi 11 kuukautta sitten
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!