Suomalaispelaajan tilastoissa uskomaton yksityiskohta NHL:n rajussa selkäsaunassa – keikkuu nyt yksin joukkueensa pörssikärkenä

Torstain vastainen yö oli vaikea St. Louis Bluesille NHL:ssä, kun joukkue otti pataan Buffalo Sabresilta selvin 2-6-numeroin.
Tulos tiesi luonnollisesti sitä, että usean Blues-pelaajan henkilökohtaiset perustilastot painuivat kurjiin lukemiin. Esimerkiksi hyökkääjistä kahdeksan pelaajan tehotilasto painui miinukselle, pakeista saman kohtalon koki neljä pelaajaa.
Yksi miinukset vastaavasti välttänyt oli puolustaja Niko Mikkola, joka sai jollain ihmeellä tehotilastoon tulokseen nähden komean lukeman +1. Mikkola luuti pelissä reilut 17 minuuttia.
Suomalaisella taitaa pyyhkiä henkilökohtaisesti hyvin. Hän on joukkueensa tehotilaston yksinäinen kärkinimi lukemalla +8.
– Olen nauttinut isojen minuuttien pelaamisesta. Minusta tuntuu jokaisessa pelissä itsevarmalta, kun valmennukselta tulee luottoa. Minusta tuntuu varmemmalta kuin aiemmin. Yritän vain pelata viisaasti, Mikkola sanoi NHL:n nettisivujen mukaan.
Mistä moinen positiivinen vire?
– Yritän pelata yksinkertaisesti. Kesällä työstin pieniä juttuja, mitä teen myös harjoitusten jälkeen, ja yhtenä kehityskohtana on ollut kiekon nopeampi liikuttaminen.
Taannoin Mikkola sai ansaitun luottamuslauseen, kun hän pelasi Colorado Avalanchesta irronneessa 3-2-voitossa pelin loppuhetkillä peräti kolmen miehen alivoimalla.
Blues-pelaajista jäähyllä olivat samanaikaisesti Justin Faulk ja Pavel Buhnevitsh, ja samalla Avsin maali möllötti tyhjänä.
– Se oli yksi osoitus luottamuksen kasvusta. Ottelun loppu oli hullu, kolmella kuutta vastaan pelaaminen on kovaa. Siinä vain toivoo, että maalivahti tekee tarvittavat torjunnat ja itse pystyy korjaamaan paluukiekot ulos alueelta. Silloin kaikki meni suunnitelmien mukaan.
Blues on kerännyt pisteitä läntisen konferenssin joukkueista kahdeksanneksi eniten. Pistepussi näyttää 20 pinnaa 19 pelatun matsin jälkeen.
LUE MYÖS:
Liigassa käynyt pelaaja kolattiin NHL:ssä rajusti – suomalaispakki hermostui ja otti kovan tappelun
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Kaapo Kähkönen löysi uuden osoitteen NHL:stä!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Brock Boeser jysäytti melkoisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars julkisti uuden päävalmentajansa – tuttu nimi Suomesta
- Viktor Arvidsson kaupattiin NHL:ssä!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- Carolina näytti ovea suomalaiselle
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Michael Jolyn uusi joukkue selvisi!
- Kärpiltä huippukiinnitys – ”Kärkiparin puolustaja”
- Nyt jysähti – Jevgeni Kuznetsov tekemässä paluun NHL:ään!
- Sisäpiiritoimittaja: Suomalainen siirtopommi vireillä NHL:ssä?