NHL-luotsi antoi palautetta suomalaispelaajan hurjasta kuivakaudesta – hyökkääjä vastasi huutoon tyylikkäästi

Carolina Hurricanesin Jesperi Kotkaniemi lähti NHL:n lauantaiyöhön peräti yhdeksän ottelun maalittomassa ja pisteettömässä putkessa.
Canes-luotsi Rod Brind’Amour oli kommentoinut pelaajan tehotonta tarpomista juuri viikonlopun alla NHL:n nettisivujen jutussa.
– Hänellä on selvästi hankala jakso, mutta tarvitsemme häneltä tehoja. Hän ei pelaa huonosti, mutta tehot ovat jääneet puuttumaan.
Perjantai-iltana Kotkaniemi sitten vastasi huutoon parhaalla mahdollisella tavalla, eli maalilla.
Pelaaja iski Canesille ylivoimalla 0-2-maalin pelissä, jonka Boston Bruins voitti kuitenkin jatkoajalla osumin 3-2.
– Otimme liikaa rangaistuksia, ja se kirpaisee meitä tällä hetkellä. Teemme viidellä viittä vastaan jopa todella hyvää työtä. Ajattelen, että aloitimme nytkin hyvin, mutta emme kyenneet pitämään siitä kiinni, suomalainen pohti edustamansa seuran nettisivuilla.
Kotkaniemen kuluvan kauden saldo on 2+2=4. Canes sen sijaan räpeltää jo viiden ottelun tappioputkessa – jonka aikana sen pistepussi on lihonnut samalla jo neljällä pinnalla.
LUE MYÖS:
NHL:n tulikuuman hyökkääjän pisteputki kasvoi jo 14:ään – niittasi samalla itsensä historiaan
300 ilmaiskierrosta + Cahback!
- Avaa pelitili Locowin-kasinolle.
- Talleta 20€, niin saat 100 ilmaiskierrosta. Kaksi lisätalletusta antaa sinulle 200 ilmaiskierrosta lisää.
- Jokaisesta pelaamastasi eurosta – voitit tai hävisit – saat maanantaisin rahanpalautusta (Cashback).
- Jesse Puljujärvi Columbukseen? Apulais-GM skouttaamassa uutta vahvistusta
- Luotsi muistutti taas maalanneen Eeli Tolvasen taidoista – yksi osa-alue tainnut yllättää: ”En todellakaan tiennyt tuosta”
- Seuraikoni ei ole lähdössä mihinkään! Jukurit sorvasi kovan jatkosopimuksen
- Rasmus Ristolainen löytänyt hyvän pistevireen – keikkuu lähellä kärkeä ja parhaana suomalaisena eräässä kategoriassa
- Ilveksen hehkutukset saivat kiusallisen lopun somessa – KooKoo iski faktat tiskiin: ”Meitä oli kyl…”
- NHL-vahti Jordan Binnington sekoili jälleen – rohkeus ei kuitenkaan riittänyt tappeluun
- Supertehokas Connor McDavid murskaa todennäköisyyksiä – liitti nimensä nyt kahteen merkilliseen tilastofaktaan
- Aleksander Barkov ilmiliekeissä! Iski tasoituksen viimeisellä sekunnilla ja nousi upeaan porukkaan
- Bob McKenzien NHL-varausarvio julki: Connor Bedard kärjessä – tässä on Suomen ykkösnimi
- Elämänsä NHL-kautta pelaava Kaapo Kakko nöyryytti supertähtiä – ”Uskomaton näyte”
- Emil Larmin ensi kauden seura selvisi!
- IS: Suomalainen huippukirurgi operoi NHL-supertähden – Carolinan suomalaisilla oli näppinsä pelissä
- Boston Bruins nappaamassa jättivahvistuksen siirtomarkkinoilta? ”Se olisi ihan match made in heaven!”
- The Athletic: NHL-kauden kovin siirtopommi vireillä – neuvottelut supertähdestä aloitettu!
- TPS-puolustaja kertoi seurayhteisön kokemasta menetyksestä: ”Pysäyttävä suru-uutinen tavoitti minut tänään”
- Saksalaisseura havittelee vahvistuksia Liigasta – nappaamassa kokeneen hyökkääjän loppukaudeksi?
- Ulkomaalaisjoukkueen tiedote väittää: Liigatähti lähtee Pelicansista – ”Uskon hänen auttavan meitä kiistattomilla taidoilla”
- Liiga-seura jäädyttää legendansa pelinumeron: ”Nimi ja pelinumero kuuluvat seuran korkeimmalle kunniapaikalle”
- NHL:ssä leivottiin muhkea diili – vapailta markkinoilta huippunimi pois!
- Colorado Avalanchen supertähdestä tipahti surkea uutinen: sairausloma jatkuu vielä pitkään!