Lukko vakuuttui otteista – kirjoitti hyökkääjän kanssa jatkosopimuksen

Liigan kärkijoukkue Lukko tiedotti nettisivuillaan, että se on tehnyt hyökkääjä Gabriel Fontainen kanssa kevääseen 2024 asti kantavan jatkosopimuksen.
Pelaaja tuli mukaan koeajalla, jossa Fontaine on pelannut urheilujohtaja Kalle Sahlstedtin mukaan ”pirun hyvin”. Pelaaja on tuonut mukanaan paljon jämäkkyyttä ja voittavaa sentteripelaamista, ja onpa hän pystynyt myös tekemään maaleja.
25-vuotiaan kanukin saldo on 17 pelatun ottelun jälkeen 6+4.
– Fontaine on kaiken kaikkiaan hyvä jätkä, myös pukukopissa. Ja aina kun pitää seuraavaakin kautta miettiä, päätin neuvotella agentin kanssa, että haluaisiko pelaaja tehdä samalla ensi kaudeksikin sopimuksen.
– Aika nopeasti ja kivuttomasti päästiin niissä neuvotteluissa maaliin. Unohdettiin pelkkä loppukauden sopimus ja saman tien rustattiin ensi kaudeksikin nimi alle. Saimme näin yhden tärkeän palasen ensi kauden joukkueeseen kiinnitettyä.
Pelaajan mukaan joukkuekaverit ovat mahtavia, organisaatiossa hommat toimivat erinomaisesti ja kaikkinensa Lukko on kuulemma erittäin hyvä paikka pelata juuri nyt.
– Siksi olen sopimukseen todella tyytyväinen. Raumalla on hyviä lounaspaikkoja ja kahviloita, joissa voimme viettää porukalla aikaa yhdessä ja kaikki on todella lähellä – nekin asiat vaikuttivat positiivisesti päätökseen, pelin hyvästä rullaamisesta yllättynyt Fontaine hymyili.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Mikko Rantanen liekeissä Coloradoa vastaan – pääsi viimein maalin makuun
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!