Raju takaisku: NHL-maalitykki loukkaantui – ”Häntä ei voi korvata”

Ottawa Senatorsin ykkössentteri Josh Norris joutuu olkapäävamman takia sivuun peleistä.
Ottawa Sun -lehti kertoo, että Norrisin olkapää kuvataan alkuviikosta ja sen jälkeen selviää tarvitseeko sitä operoida. Parhaassa tapauksessa 23-vuotiaan yhdysvaltalaisen uskotaan olevan sivussa aivan minimissään kaksi viikkoa. Jos olkapää kuitenkin joudutaan leikkaamaan, kestää siitä toipuminen yleensä 4-6 kuukautta.
Norris loukkasi olkapäänsä lauantaina Arizona Coyotesia vastaan pelatussa ottelussa normaalin aloitustilanteen yhteydessä. Norris tajusi nopeasti vamman vakavuuden, paiskasi mailansa seinään ja poistui pukukoppiin tunteellisena.
Norrisin poissaolo tietää viiden ottelun maaliputkessa viilettävällä tulokassensaatiolle Shane Pintolle lisää peliaikaa Senatorsin kokoopanossa. Norrisin pelipaikalle on asetettu kuitenkin aluksi koko kauden katsomossa ollut veteraanihyökkääjä Derick Brassard.
– Onneksi meillä on Brassard. Norrisia ei kuitenkaan voi korvata. Hän on uskomaton pelaaja, joka tekee useita eri asioita kaukalossa. ”Brass” on kuitenkin täällä, joten tämä täytyy kestää ja tehdä parhaamme, olkapääleikkauksen takia lähes koko viime kauden väliin jättänyt Pinto kertoi Ottawa Sunin haastattelussa.
Norris oli viime kaudella Senatorsin paras maalintekijä 35 osumallaan. Tällä kaudella tähtisentteri on kirjannut viidessä ottelussa tehopisteet 1+1.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Vangitun Jere Karalahden tilanteessa uusi käänne
- Florida Panthersia koetellaan – taas tipahti surkeita uutisia
- NHL-seuralta ikävä päivitys – kapteeni perhesyiden vuoksi sivuun
- HIFK: maalivahtihankinta paljastui
- Kari Jalonen: päätös julki
- Rajua tekstiä: Suomalainen NHL-puolustaja haluaa siirron toiseen seuraan – ”Suoraan sanottuna…”
- TPS: raju takaisku!
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Suomalaishyökkääjälle näytettiin ovea NHL:ssä