Liigakonkari palaa kapteeniksi parin välivuoden jälkeen: ”Äänestystulos oli hyvin selkeä”

Lahden Pelicans tiedotti kotisivuillaan, että joukkueen ensi kauden kapteenina toimii hyökkääjä Miika Roine. Hän oli samassa virassa jo viime kaudella ajoittain.
A-kirjaimet paitoihinsa apukapteenin merkiksi saavat hyökkääjä Sakke Hämäläinen sekä pakit Teemu Eronen ja Toni Utunen.
– Äänestystulos oli hyvin selkeä, eli joukkueella on iso luotto kapteenistoonsa, Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä paljasti.
Reilusti yli 400 liigaottelun hyökkääjä sai luotsin kehut.
– Roisto on mahtava ihminen, joka kantaa vastuuta sekä itsestään että muista ihmisistä ympärillään. Hän haluaa ennen kaikkea tehdä muista ihmisistä parempia niin ihmisinä, urheilijoina ja pelaajina.
Jyväskyläläiskasvatti Roine on toiminut Liigassa ennenkin kipparina, Jukureissa kausina 2017-20. Jo viime ja toissa kaudella pelaaja kuului Pelicansin kapteenistoon, joskin apukapteenin roolissa.
– Hänen rauhallisuutensa ja into kehittymiseen, urheiluun ja voittamiseen on käsinkosketeltavaa päivästä toiseen. Roine pystyy varmasti näyttämään hyvää esimerkkiä meidän nuorille jätkille.
Pelicansin treenielikausi jatkuu perjantaina Jukureita vastaan Rantasalmella.
- 68 miljoonaa dollaria! NHL-seuraa vaihtanut tähtihyökkääjä allekirjoitti megasopimuksen
- Ilveksen tähti lähtökuopissa? IL: Haaveilee isommista ympyröistä: ”En aio kieltäytyä”
- Tero Lehterä palaa valmennustehtäviin – ottaa mukaansa SaiPasta tutun luotsin
- Näitkö tätä? Petri Kontiolan ja Juhamatti Aaltosen kohtaaminen sai jopa Leo Komarovin innostumaan: ”Sytyn”
- Sebastian Aho saamassa lupaavan joukkuekaverin – 21-vuotias venäläispakki rikkoi KHL-ennätyksen
- Lähde: Järkälemäinen KHL-puolustaja palaamassa NHL:ään – tarjokkaita riittää
- Suomalaispelaaja huikeassa syöttelykunnossa Pohjois-Amerikassa – ensimmäinen napsu tili tilille kahdeksan sekunnin jälkeen
- Lukko iski maaleja TPS:n kustannuksella historialliseen tahtiin
- Yllättävä veto! Detroit viskasi miljoonamiehensä siirtolistalle
- Toni Rajalan haastattelusta tuli nettihitti – suomalaista sanontaa ei ymmärretty Sveitsissä
- Lähde: Ruotsalaiset kaksoisveljekset palaamassa Lukkoon ensi kaudeksi
- Liigassa erikoinen tapaus – kummipoika kuritti kummisetäänsä
- Antti Törmäsen poika etenee urallaan – pääsi samaan sarjaan isänsä kanssa
- The Athletic: Patrick Kanen tilanteesta karu paljastus – tämän takia NHL-supertähti ei mene kaupaksi – ”Koko liiga näyttäisi tietävän sen”
- Sisäpiiritoimittaja: Vegas Golden Knights virittelee NHL:n siirtorajan kovinta pommia
- Toni Rajalan haastattelusta tuli nettihitti – suomalaista sanontaa ei ymmärretty Sveitsissä
- Yllättävä veto! Detroit viskasi miljoonamiehensä siirtolistalle
- TPS:lle huonoja uutisia! Puolustaja pitkään pelikieltoon: ”Piittaamattomasti vaarannettu vastustajaa”
- Lähde: 9,5 miljoonan dollarin tähtipuolustaja oltiin lähellä kaupata NHL:ssä!
- Pian kasassa jo samat tehot kuin HIFK-paidassa koko kaudella? Olli Palolalla häikäisevä alku Ruotsissa