Ykkösvahdin ja suomalaismolarin kohtalot loivat yllättävän tilanteen – eikä korttitalo ole murtunut: ”Se on ainakin selvää, ettei hän turhia jännitä”
Venäläisvahti Piotr Kotshetkovin nimi on kenties kaikkien yllättävin, joka on nähty NHL:n tämän kevään pudotuspeleissä pelaavassa roolissa.
Carolina Hurricanesin kolmosvahti torjui runkosarjassa vain muutamassa matsissa, mutta pudotuspeleissä hän on noussut pelaavaksi molariksi hierarkiassa edellä olevien Frederik Andersenin ja Antti Raannan terveyshuolien takia.
Venäläinen on kopannut kiekkoja kahdessa matsissa 90,0 prosentin tarkkuudella. Hurricanes johtaa omaa pudotuspelisarjaansa Boston Bruinsia vastaan voitoin 2-1.
– Tämä on uusi askel ja uusi haaste urallani. NHL:ssä pelaaminen on ollut unelmani, ja pelkästään NHL-pelaajien kanssa työskenteleminen on hienoa, molari tunnelmoi NHL:n nettisivujen mukaan.
Hän on pelannut tarunhohtoisessa kaikkiaan vain viidessä pelissä – ja kaikki ovat tulleet tilille tällä kaudella.
– Puolustajien kanssa on kentällä vielä hyvin vaikea kommunikoida, mutta yritän kuitenkin, pelaaja virnisti.
Canes-luotsi Rod Brind’Amour kehui 22-vuotiasta keltanokkaa, eikä lainkaan suotta.
– Vaikea sanoa, mitä hän ajattelee, mutta se on ainakin selvää, ettei hän turhia jännitä. Hän on joutunut kovaan paikkaan ja hoitanut työnsä vahvasti. Perjantain osumistakaan yhtään ei voi laittaa hänen piikkiinsä.
Ottelusarja jatkuu äitienpäivänä Suomen aikaa kello 19.30.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonille huippuvahvistus – viime MM-kisojen ykköstähti liittyy joukkueeseen
- Sveitsin mestaruus ratkesi hurjalla tavalla – Leijonat-hyökkääjä maalinteossa
- NHL-fiasko! Dallas Starsin suomalaistähdet kesälomille
- Leijonat taipui avauksessa – Tshekki iski kylmän suihkun EHT-turnauksessa
- Liigan pronssipelissä murskalukemat – SaiPa kylvetti Ilveksen
- Kultaleijona Oliwer Kaski: uusi seura
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Leijonat-puolustaja Peetro Seppälä palaa Liigaan – ”EHT-tason pelaaja”
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- JYPistä potkut saanut päävalmentaja: uusi työ!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Jokereille iso takaisku? Lähde: Tähtivahvistus löytänyt toisen työpaikan
- Liigan supertähti Simon Hjalmarsson: uusi seura