JYPille yllättävä sopimus – tähti oli lähdössä ulkomaille, kunnes tulikin käänne: ”Aukesi mahdollisuus pitää hänet”

Liigajoukkue JYP tiedotti nettisivuillaan, että se on tehnyt yhden vuoden mittaisen sopimuksen luottohyökkääjä Jerry Turkulaisen kanssa.
Turkulaisen piti suunnata ensi kaudeksi ulkomaille, mutta JYPin tiedotteen mukaan viimeisten kuukausien aikana uusiutunut markkinatilanne muutti suunnitelmia.
– Jossain vaiheessa aukesi mahdollisuus pitää hänet Jyväskylässä, ja sopimus syntyi aika nopeiden neuvottelun jälkeen. Hän varmasti näkee myös meille rakentuvan vahvan joukkueen, johon Jerry on hyvä palanen, urheilujohtaja Mikko Viitanen kertoi.
Liigan hännillä viime vuosina tarponut JYP rakentaa ensi kaudeksi hyvän oloista joukkuetta. Esimerkiksi Juuso Puustinen ja Robert Rooba ovat tuoreimpia hakuja.
– On ilo ja kunnia pukea JYP-paita päälle. Kukaan ei osannut kuvitella, mihin maailma on viimeisten kuukausien aikana mennyt. Matkalla oli moniakin vaihtoehtoja, mutta Jyväskylä on aina ollut minulle erityinen paikka ja niin sanottu koti, pelaaja iloitsi.
23-vuotias mikkeliläislähtöinen virtuoosi on pelannut JYPissä ja samalla jääkiekkoliigassa kaikkiaan 344 ottelua pistein 70+139=209.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Lehti: Vegas Golden Knightsin ex-NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinia – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Patrik Laineeseen verrattu hyökkääjä paljastui flopiksi – löysi nyt uuden NHL-seuran!
- Kolme suomalaislupausta siirtyy rapakon taakse
- Tyly oppitunti – Jesse Puljujärven edustama joukkue koki täydellisen nöyryytyksen
- NHL-pomolta karu paljastus Rasmus Ristolaisesta
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle