Huomasitko? Leijonapakilta järjettömän kova suoritus tukalassa paikassa – Marko Anttilan neronleimaus pelasti: ”Varmasti sattumaa ja onnea myös mukana”

TAMPERE. Leijonat raivasi tiensä välieriin jääkiekon MM-kisoissa helatorstaina, kun Slovakia kaatui vaikean alun jälkeen 4-2.
Suomi jäi pelissä 0-2-tappioasemaan, mutta tuossa vaiheessa kriittisen vaiheen – pelin – kolmannen maalin iski kukapa muukaan kuin Marko Anttila.
Myöhemmin olympiavoittaja ja maailmanmestari tasoitti ja summasi lopulta pisteet 2+1. Anttilan uroteot eivät jääneet tähän.
Suomi joutui toisen erän lopulla 2-2-tilanteessa alivoimalle puolustuksen vaihtomatkan ollessa pidempi. Suomen luottosoturi Atte Ohtamaa joutui olemaan askissa peräti 104 sekuntia putkeen – eli minuutin ja 44 sekuntia.
Jokainen jääkiekosta ymmärtävävä tajuaa, että vaihtoaika on tolkuttoman pitkä. Ja etenkin alivoimalla.
– Ei oikeastaan hapottanut. Annettiin hyökkääjien tehdä hommia siinä hetkessä. Välillä se on sellaista, vastustaja yrittää kääntää nopeasti ja käyttää suoria hyökkäyksiä. Ei voi oikein lähteä sieltä alta poijes, täytyy olla kärsivällinen, kaikkiaan 14.36 pelannut Ohtamaa virnistää.
Tilanne raukesi, kun Anttila purki kiekon suoraan slovakialaisveskari Adam Huskan syliin. Hannes Björninen painoi päälle, ja molari joutui pitämään kiekon pelitauon ollessa täten tosiasia.
– Varmasti sattumaa ja onnea myös mukana. Monta kertaa sitä koittaa löytää vain vapaan väylän. Mielellään sitä ennemmin sinne kulmiin sijoittaa, niin sitä on vähän vaikeampi hakea.
Suomi on pelannut kotikisoissa alivoimaa nyt 26 minuuttia ja 45 sekuntia päästämättä maaliakaan.
– Ollaan saatu yhteisiä kokemuksia ja uskalletaan olla aktiivisia ja rohkeita – ja sitä kautta saadaan sekoitettua vastustajan rytmiä heidän ylivoimassa.
– Ja totta kai hyvä alivoima tarvitsee loistavan maalivahdin, Ohtamaa kiitteli torstaina 19 torjuntaa ottanutta Jussi Olkinuoraa.
Leijonilla on nyt siis kahdeksan pelattua matsia ilman yhtään takaiskua omilla alivoimillaan. Muistaako Ohtamaa törmänneen vastaavaan?
– En kyllä muista. Totta kai se on ollut hyvää, mutta pitää muistaa sekin, että ollaan otettu jäähyjä tosi vähän. Se pitää pitää jatkossakin.
Kärppä-mestari pelasi päättynellä liigakaudella runkosarjassa keskimäärin 24.56, joka oli isoin kaikista. Pudotuspeleissä aika 23.56 oli toiseksi isoin.
– Hyvin jaksaa. Tänäänkin pelin aikana kotiyleisöstä ja tämmöisestä pelistä sai virtaa vain enemmän. Ei tässä hirveästi ole kautta jäljellä kenelläkään, joten tässä jaksetaan oikein hyvin painaa!
Miten peli eteni noin muutoin?
– Oltiin sitkeitä, alku oli vaikea. Paranettiin pelin edetessä, kolmas erä oli hyvä. Toisessakin erässä nostettiin paljon, Ohtamaa tiivisti.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Nuoret Leijonat murskasi Kanadan NHL-superlupauksia vilisevän tähtisikermän
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Sebastian Ahon Carolina valmistelee jättihankintaa NHL:ssä?
- NHL-rivimies sai haluamansa – jättipalkka kouraan!
- Toimittaja: Legendaarinen NHL-pelipaita tulee takaisin!
- Tappara jysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta – NHL:ssä pelannut hyökkääjä haaviin!
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Ryan Laschin yllätyssiirrosta uutta tietoa – hylkäsi tarjoukset Liigasta
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Tapparan NHL-lupaus loikkaa HIFK:hon – myös toinen pelaaja suuntaa Helsinkiin
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa