Lähde: Pidetty Suomen maajoukkuemies jättämässä mestaruustaistossa mukana olevan joukkueen yllättäen – halut ja uusi seura eivät ole tiedossa

Ruotsalaislehti Aftonbladet kirjoitti, ettei suomalaispakki Jesse Virtanen jatka joukkueen leirissä enää ensi kaudella. 30-vuotiaalla pelaajalla olisi pahvia jäljellä vielä ensi kaudeksi, mutta nyt hän on katkaisemassa diilin.
Kyseessä on jonkinlainen pykälä, joka mahdollistaa sopimuksen purkamisen. Lähde ei osannut kertoa sitä, miksi raumalainen on halukas lähtemään – saatika minne.
Virtanen on pelannut Färjestadissa neljän kauden ajan kahdella eri aikakaudella. Näistä ensimmäinen käsitti sesongit 2017-19 ja toinen 2020-22. Virtanen on iskenyt Ruotsissa runkosarjaan parhaimmillaan jopa 41 pistettä (6+35).
Maajoukkuemies ei ole voittanut urallaan liigapronssin lisäksi muuta. Nyt siihen on oivat saumat, sillä SHL:n runkosarjan kutonen Färjestad johtaa välieräsarjaa runkosarjavoittaja Rögleä vastaan voitoin 2-1.
Ottelusarja jatkuu perjantaina. Virtanen luuti edellisessä matsissa joukkueensa ykkösparissa Adam Ginningin rinnalla.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa