JYPin ja Jukurien välisessä ottelussa tapeltiin lauantaina – kurinpito jakoi nyt pelikieltoa tilanteesta
Kuva: Taneli Niinimäki
Liigan kurinpitodelegaatio on määrännyt Jukurien tshekkipuolustaja Libor Zabranskylle sekä JYPin puolustaja Ville Ottavaiselle kahden ottelun pelikiellot.
Pelikielto juontaa juurensa lauantai-illan otteluun, kun kaksikko heitti hanskat ja aloitti tappelun neljä sekuntia ennen ottelun päättymistä. Puolustajat heitettiin heti tappelun jälkeen ottelusta suihkun puolelle. Video tappelusta on katsottavissa täältä.
– Vihaan häviämistä, sellainen tunne siinä tilanteessa oli mukana. Aiemmassa vaihdossa vedin Petrus Palmun päin maalia. Kaveri sitten tuli kysymään, lähdenkö. Noista on maksettava hintaa, se on lajin henki, Ottavainen kommentoi tilannetta ottelun jälkeen JYPin verkkosivujen otteluraportissa.
Kurinpitopäätöksessä tuomioita perusteltiin muun muassa sillä, että tappelu ei ollut spontaani ja että se ei liittynyt käynnissä olevaan pelitilanteeseen mitenkään. Voit lukea tarkemmat perustelut päätöksestä täältä.
21-vuotias Zabransky on pelannut tällä kaudella 39 ottelua tehopistein 2+10. 19-vuotiaalla Ottavaisella on puolestaan 32 ottelun jälkeen kasassa tehopisteet 4+5.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-superlupausta uhkasi 20 vuoden vankeustuomio – nyt syyttäjä teki ison ratkaisun
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?