Upeaa historiaa – KalPan kapteeni nousi seuran historian tehokkaimmaksi pelaajaksi!

© Kuva: Juha Tamminen

Ulkomaan kierrokseltaan KalPaan täksi kaudeksi palannut ja heti myöskin kapteeniksi nimetty Tuomas Kiiskinen teki historiaa perjantain Liiga-ottelussa, jossa hän onnistui kertaalleen maalinteossa joukkueen kaataessa Pelicansin kotonaan lukemin 4-3.

Kyseisen osuman myötä 35-vuotias konkarihyökkääjä nousi KalPan seurahistorian parhaaksi pistemieheksi. Hän on nyt tehtaillut 372 pelaamaansa otteluun tehopisteet 85+166=251. Tilastossa hän ohitti kärkipaikkaa hallussaan pitäneen Sami Kapasen.

Kiiskinen löytyy myöskin seuran kaikkien aikojen syöttöpörssistä kärkipaikalta. Maalipörssissä hän on parhaillaan toisena, edeltä löytyy 105 osumaa urallaan tehnyt Kapanen.

Liigassa Kiiskinen pääsi debytoimaan jo kaudella 2005-06. Edelliset yhdeksän kautta hyökkääjä vietti ulkomailla. Niistä kaksi ensimmäistä menivät KHL:ssä, kun taas seitsemän viimeisintä SHL:ssä.