Leijonien matsi puhuttaa isoissa ympyröissä – Rene Fasel kommentoi tuomarien uskomatonta ratkaisua hyväksyä Venäjän skandaalimaali: “Olin yllättynyt”
Suomen ja Venäjän kohtaaminen jääkiekon EHT-kiertueella piti sisällään melkoista draamaa. Leijonat oli pitkään kiinni voitossa, mutta muutama minuutti ennen loppua isäntämaa nousi tasoihin kohumaalilla.
Vjatsheslav Voinov ampui kiekon viivasta häkkiin tilanteessa, jossa suomalaisvahti Harri Säteriä häirittiin merkittävästi. Osuma ilmeisesti hylättiin videotarkastuksen jälkeen – ”ilmeisesti” siksi, että tv-kameroiden välityksellä päätöstä hylystä ei välittynyt kotikatsomoihin.
Sitten venäläisvalmentajisto haastoi maalin, ja sen jälkeen osuma yllättäen hyväksyttiin. Suomen päävalmentaja Jukka Jalosesta näkyi kauas se, ettei kohtalo ollut mieleen alkuunkaan.
Osuman hyväksymiseen otti kantaa myös Kansainvälisessä Jääkiekkoliitto IIHF:ssä työskennyt Rene Fasel. Hän kommentoi tapausta venäläiselle uutistoimisto TASSille.
– Olin yllättynyt erotuomarien maalin hyväksymispäätöksestä. He ovat ainoat ihmiset, jotka tietävät kyseisen päätöksen taustat, sveitsiläinen hymähti.
Ottelu päättyi suomalaisittain onnellisesti – ja oudosti. Sakari Manninen iski jatkoajalla 3-2-maalin kummallisen tapahtumasarjan päätteeksi. Venäjä pelasi jostain syystä ilman maalivahtia, kunnes Manninen pääsi läpi.
Hän ei saanut kiekkoa maaliin venäläispelaajan häirittyä, mutta sääntöjen mukaan osuma pitää tässä tilanteessa hyväksyä.
Aiemmin Leijonien jalkoihin jäivät Tshekissä torstaina isäntäjoukkue maalein 3-2 ja lauantaina Venäjällä Kanada maalein 4-1.
LUE MYÖS: Suomen ex-pääministeri ei pitänyt siitä, mitä näki Leijonien pelissä: ”Olen yllättynyt ja pettynyt”
LUE SUNNUNTAIN PELISTÄ MYÖS:
Näkökulma: Harmi, kun Liigan taso ei riitä… Höpöpuheiden on syytä vaieta Leijonien väkevän EHT-kiertueen jälkeen – tästä iso kiitos menee Tapparalle
EHT:llä ihmeellisiä erikoisuuksia – Suomi voitti jatkoajalla tekemättä maalia, Venäjä taulukkoykkönen ennen tappiotonta leijonalaumaa
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kari Jalonen: huima kunnianosoitus!
- Teemu Selänne podcastissa: Harkitsi jymysiirtoa NHL:ssä – ”Keskustelimme siitä”
- NHL paljasti: Näissä kaupungeissa World Cup 2028 pelataan
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- Liiga-provot: Ei ole rimaa, jota Jukurit ja Sport eivät olisi innolla alittamassa
- Liigasta tuttu suomalaistähti vapaille markkinoille!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- Supertähden veli rustasi NHL-sopimuksen
- Leon Draisaitl: surkea uutinen
- Kaapo Kakko iskussa – latoi kovat tehot
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä