Kahdesti osunut Mikko Rantanen nousi maalipörssin kärkeen – kritiikkiä saanut ruotsalaispelaaja vei suomalaiskollegan pelipaikan NHL:ssä
Mikko Rantanen nousi torstaiyönä Colorado Avalanchen ykkössnimeksi, kun hän takoi NY Rangersin reppuun 7-3-voitossa kaksi maalia. Hyökkääjä iski maalinsa ensimmäisen erän alussa ja päätöserän puolen välin jälkeen.
https://www.youtube.com/watch?v=P9ZCQ9_1RgA
Ottelussa lähes 20 minuuttia pelannut suomalainen laukoi maalia päin viisi kertaa ja saalisti tehotilastoon lukeman +2. Rantasen maanmies Justus Annunen puolestaan ei saanut jatkaa ylhäällä Coloradon maalilla.
– Pelaamme hyvin. Alaketjujen äijät nostavat tasoa kovaa vauhtia. Pakit ovat osana hyökkäämistä ja se on iso asia. Meidän pakkimme osaavat luistella ja pelata, joka mahdollistaa meille aikaa hyökkäysalueella, joukkueensa sisäisen maalipörssin kärkeen 12 häkillä noussut Rantanen sanoi Denver Postin mukaan.
Avsin maalilla torjui tositoimiin palannut Darcy Kuemper, ja ovea avasi pikaisesti tolppien välissä käynyt Jonas Johansson. Ruotsalaisen otteet eivät ole olleet taalaliigassa tällä kaudella mitään kovin kummoisia esimerkiksi torjuntaprosentin pyöriessä 88:n hujakoilla. Hän on saanut kritiikkiä ainakin sosiaalisen median syövereissä.
AHL:ään komennettu Annunen torjui pikkumustia parissa pelissä reilun 86:n prosentin tarkkuudella, mutta hän sentään torjui Philadelphia Flyersista voiton. Debyytissä nuori siivitti Avsin jatkoaikapisteeseen molarin tultua Ottawa Senatorsia vastaan häkkiin 2-4-tappiotilanteessa.
Rangers-leiristä suomalaisvärejä kantoi Kaapo Kakko. Reilut 13 minuuttia urakoinut hyökkääjä jäi ottelussa pisteittä (-1).
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Arvonta: näin voit voittaa itsellesi Jesse Puljujärven Leijonat-pelipaidan!
- Kärpät virittelee hyökkääjähankintaa – tämä mies kiikarissa!
- Bobby Orr jäi kakkoseksi – Matthew Schaeferilta uskomaton temppu NHL:ssä!
- Raju veto: Liiga-seura potki valmentajat pihalle!
- 10 miljoonan dollarin NHL-mies kovaan ratkaisuun: aikalisä jääkiekosta
- Tämä on Chris Tanevin tilanne nyt
- Jevgeni Malkinilta hävytön temppu – NHL reagoi
- HIFK: uusi pelaajahankinta!
- Oskari Setänen: paluu Liigaan!
- Kiekko-Espoon hyökkääjän sikailu kävi kalliiksi – pelikieltoa rapsahti
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- Oskari Setänen: paluu Liigaan!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- HIFK: uusi pelaajahankinta!