Uijui sentään – todellinen suomalaisyllättäjä upotti ratkaisun, nousi jo kolmanneksi NHL-joukkueen maalipörssissä: ”Mikä alku hänen kaudelle”

Jääkiekon maailmanmestaruuden vuonna 2019 voittanut Eetu Luostarinen on iskenyt tällä kaudella maalin Florida Panthersille lähestulkoon joka toisessa ottelussa. Kauden saldo 14 pelin jälkeen on 6+0, ja tuolla maalimäärällä irtoaa pantteripaitojen maalipörssin kolmossija.
Edellä ovat vain yhdeksän häkin Anthony Duclair ja Aleksander Barkov.
Perjantaiyönä Luostarinen nousi ratkaisijaksi, kun hän upotti Floridalle 2-1-voittomaalin 4-1-numeroihin päättyneessä New Jersey Devils -ottelussa. Nelosketjun sentterin häkki syntyi toisen erän alussa.
– Mikä alku hänen kaudelle, paikallistoimittaja Jordan McPherson ihasteli Twitter-tilillään.
#FlaPanthers
23-vuotias pesäpallopitäjä Siilinjärven kasvatti kellotti ottelussa peliaikaa vajaat 13 minuuttia. Panthersin toinen suomalaissentteri Anton Lundell jäi pisteittä, mutta vastuuta irtosi päälle 17 minuuttia. Aleksander Barkov oli sivussa loukkaantuneena.
NHL:ään toissa kaudella murtautunut, mutta silloin vain kahdeksan peliä Carolina Hurricanesissa pelannut Luostarinen sai viime kaudella vastuuta 44 pelissä pistein 3+5. Tähän faktaan nähden nykyinen maalivire on upeaa seurattavaa.
Yön kierros oli vielä kesken, kun tämä juttu julkaistiin. Silloin Luostarinen keikkui suomalaistenkin maalipörssissä jaetulla kolmospaikalla, edellään Barkov ja seitsemän häkin Canes-pelaaja Sebastian Aho.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- Olympiavalinnat julki – Ruotsi pisti pöytään melkoisen yllätyksen!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- Leijonat-pelaaja sai NHL-diilin!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue