Menivätkö Mikko Lehtosen olympiasaumat NHL:n jäädessä taakse? Jere Lehtinen muistutti painavasta tosiasiasta

HELSINKI. Pohjois-Amerikasta äskettäin KHL:n jättiseura SKA Pietariin siirtynyt Mikko Lehtonen on kaudesta toiseen pelaaja, jonka taso riittää maajoukkuetasolle. Alkanut kausi on maajoukkuepelien puolesta kiivas, sillä isoista turnauksista edessä ovat olympialaiset ja MM-kisat.
Tehopakki on tuttu nimi myös Leijonien GM Jere Lehtiselle. Hän kommentoi pelaajan kenties yllättävää siirtoa maanantaina Leijonien tiedotustilaisuudessa.
– Olisi toivonut hänelle, että olisi jatkanut ja olisi ollut saumat jatkaa siellä (NHL:ssä), mutta nyt se meni noin.
NHL-miehet ovat tyrkyllä Pekingin kisoihin, mutta KHL:stäkin on totta kai saumat ponnistaa olympiakarkeloihin. Lehtinen muistutti painavasta tosiasiasta, pelaajan tasosta.
– Hän on samassa kastissa, pelaa siellä tai täällä. Se on kiinni siitä, miten kukakin pelaa missäkin. Ja missä mennään, kun ruvetaan tekemään valintoja.
– Pääsi kovaan sarjaan ja joukkueeseen, joten uskon, että ihan samalla lailla on hänellä mahdollista päästä olympialaisiin. KHL:ssä pelataan pienessä kaukalossa. Olympialaisetkin pelataan NHL-kaukalossa. Ero ei ole enää niin suuri kuin aiemmin.
Lähtökohta on kuitenkin se, ett NHL-miehet ovat vahvoilla olympiapuheissa.
– Sieltä (valitaan) ensisijaisesti. Mutta on hyvän tason pelaajia Euroopassakin. On Euroopassa pelaavia ollut mukana NHL:n mukana ollessa, Lehtinen muistutti.
Maailmanmestaripakki summasi NHL:ssä Toronto Maple Leafsin ja Columbus Blue Jacketsin paidoissa 26 ottelussa tehot 0+6. Nyt KHL:n puolella SKA:ssa saldo on kolmen pelin jälkeen 1+2.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- Florida voiton päässä mestaruudesta – suomalaiset piinasivat Edmontonia
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- NHL-toimittaja: Floridalta kova vaatimus tähtipuolustaja Aaron Ekbladille
- Lähde: Carolina tarjoamassa jättisopimusta Mitch Marnerille
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Paljastus kulisseista: NHL-seura valmistelee hurjaa siirtojytkyä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- KooKoo menettää tähtipuolustajansa – tässä uusi seura
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?