Nyt puhuu kohupotkut saanut Don Cherry! Ei kadu mitään: ”En pystynyt tekemään sitä”
Tulisieluinen kiekkoasiantuntija Don Cherry sai shokkipotkut TV-asiantuntijan työstä vuonna 2019 legendaarisesta Hockey Night in Canada -ohjelmasta. Kovista puheistaan ja mielipiteistään huolimatta hän oli rakastettu hahmo kanadalaisessa jääkiekossa.
Cherryn potkut tulivat jättimäisen kohun saattelemana. Hän oli sanonut TV-lähetyksessä, että jokaisen kanadalaisen miehen pitäisi käyttää unikko-merkkiä osoittaakseen tukea maan armeijalle. Erityisesti Cherry viittasi maahanmuuttajiin, jotka hänen mukaansa nauttivat Kanadan tarjoamista eduista, mutta eivät käytä muutamaa dollaria armeijan tukemiseen.
Cherry ei itse kommentoinut potkujaan mediassa. Ennen kuin nyt. Kiekkoasiantuntija pitää omaa podcastia, jossa hän otti asian puheeksi.
– Ilmeisesti sanoin jotain. Kaikki tietävät, mitä sanoin. Tarjouduin selittämään ja en nyt pyytämään anteeksi mutta… Minun piti korjata tilanne, mutta he sanelivat ehtoja, joihin en pystynyt suostumaan. En pystynyt tekemään sitä. Niinpä minun piti kärsiä seuraukset, Cherry kertoo.
– Olen yhä sitä mieltä, että jokaisen kanadalaisen pitäisi pukeutua unikko-merkkiin. Nuoret miehet ovat kuolleet meidän vuoksemme ja turvanneet meidän elintasomme. Me saamme nauttia maidosta ja hunajasta, ja kyllä sanon niin, koska Kanada on maailman paras maa. Sain potkut ja olen nyt työtön, jos ei lasketa tätä podcastia.
Cherry myös kertoi, että monet pelaajat, GM:t ja tavalliset kansalaiset ovat osoittaneet hänelle tukensa.
– Poliisit, armeijan joukot ja palomiehet tukevat minua. He ovat aika hyviä tyyppejä olla omissa riveissä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tappara menetti huippulupauksensa – siirto Kanadaan varmistui, NHL varaus edessä
- Nyt se varmistui – Edmontonin kohuhankinta on julki!
- Nyt tapahtuu: Leijonat-tähdestä voi tulla kauppatavaraa NHL:ssä – yllättävä siirtoskenaario käynnissä
- Lehtiväite: Tappara saa uuden hyökkääjän – siirto nyt varmistunut
- Kärpissä flopannut NHL-kärkivaraus: uusi seura
- Tappara jäi nuolemaan näppejään – Jarmo Kekäläisen NHL-varaus teki valintansa
- Wiljami Myllylä jatkaa uraansa – uusi seura selvillä
- Kiekkomaailma ällistyi: suomalainen NHL-legenda valittiin Hockey Hall of Fameen – “Melkoinen yllätys”
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- Carolina sai hyvän tarjouksen Jesperi Kotkaniemestä – kaupat luvassa kesällä?
- Ismo Lehkoselta suora arvio – tämä suomalaistähti vaihtaa seuraa NHL:ssä: ”On muuten ottajia”
- IL: HIFK:n suunnitelma paljastui – mukana nimi, joka tunnetaan Suomessa liiankin hyvin
- Liigasta tuttu MM-sankari lähellä kohusiirtoa
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa
- Tähän NHL-seuraan Patrik Laine olisi halukas siirtämään – vuosipalkka jäisi matalaksi
- Jättisopimus pöydällä! Jarmo Kekäläinen teki tähtihyökkääjälleen hurjan tarjouksen
- Jukurit-vahti ulos Liigasta – tässä uusi joukkue