Hirvittävä kiekkosade: Naisleijonat taisteli, mutta joutui toisessa erässä äärimmäiseen testiin – ”Selvisimme aika hyvin”
Naisleijonat avasi Calgaryssa käynnistyneet MM-kisat 3-5-tappiolla kisaemäntä Kanadalle. Suomen alku oli häviöstä huolimatta lupaava, ja esimerkiksi ensimmäiselle tauolle tultaessa sinivalkoinen nippu oli riehunut 2-0-johtoon kakkospakkiparin Nelli Laitisen ja Minttu Tuomisen maaleilla.
– Tuntui, että pääsimme ensimmäiseen erään hyvin pelaamaan omaa peliä. Jalka liikkui tosi hyvin, ehkä Kanada ei ollut niin hyvä siinä. En itse asiassa edes huomannut, ettei ollut yleisöä, Tuominen kertoi Jääkiekkoliiton nettisivuilla.
Kanada sai hanansa auki vasta toisen erän jälkimmäisellä puoliskolla Jamie Lee Rattrayn ja Marie-Philip Poulinin kavennus- ja tasoitusmaaleilla.
– Kanada sai hyvin kiekonhallinnan ja se pääsi vaihtamaan kiekolla. Vaihtoväli oli pitkä, joten pelaajille tuli pitkiä vaihtoja. Selvisimme siitä minun mielestä aika hyvin. Vähän se repesi, mutta hyvin taistelimme koko toisen erän. Kolmanteen erään saimme painetta taas Kanadan päätyyn, MM-kisoissa debytoinut maalivahti Anni Keisala sanoi.
Vahdille kirjattiin 39 torjuntaa eräluvuin 8+23+8=39. Kuten numerot näyttävät, pitivät Keisalan sanat paikkansa täysin.
– Ensimmäisessä erässä ei ollut paljon hommia, mutta pääsin rytmiin mukaan hyvin, torjuja jatkoi.
Päätöserässäkin Suomi oli sitkeä. Elisa Holopainen toi Suomen tasoihin Erin Ambrosen (1+1) 3-2-johtomaalin jälkeen, mutta 3-3:n jälkeen enää vain Kanada osui. Sarah Fillier iski voittomaalin, Brianne Jenner (1+1) kaunisteli lukemia lopussa tyhjänä möllöttäneeseen Naisleijonien häkkiin.
MM-kisojen avausyön muissa peleissä USA löi Sveitsin A-lohkossa 3-0 ja Tshekki Tanskan 6-1 B-lohkossa.
Suomi jatkaa turnausrupeamaansa maanantaiyönä USA:a vastaan.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- TPS julkaisi tiedotteen – faneille lupaus ensi kaudesta
- IS:ltä yllättävä paljastus: Montreal ja Patrik Laine tekivät radikaalin diilin
- Lähde: Tshekkiläinen maalipyssy vaihtaa maisemaa – onko suuntana Liiga?
- Liigan pudotuspelit: JYPille heti karmea takaisku!
- Liigan pudotuspeliennakko – Ässät & Kiekko-Espoo: Voiko rumaa syöksykierrettä enää pysäyttää?
- Topi Niemelä: iso siirtohuhu!
- Juuse Saroksesta karmea uutinen!
- Liigan pudotuspeliennakko – Lukko & HPK: Ylivoimainen suosikki tarjoilee rajun kyykytyksen
- Ura ohi – yli 900 NHL-ottelun konkari iski luistimet naulaan!
- Nyt tuli paljastus – Patrik Laine meinattiin kaupata verivihollisen riveihin NHL:ssä!
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän – haluaa Suomen ulos World Cupista
- Urheilucast: Risto Dufva sai uuden työpestin – muhkea palkka kouraan!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- Petmanin veljesten ensi kauden seura selvisi
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- Teemu Selänne podcastissa: Harkitsi jymysiirtoa NHL:ssä – ”Keskustelimme siitä”
- Urheilucast: Aleksi Saarela loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä