NHL-pelaajien osallistuminen olympialaisiin vieläkin epävarmaa: ”Ollaan tulossa siihen pisteeseen, että…”
Vieläkään ei tiedetä, osallistuvatko NHL-pelaajat tuleviin 2022 talviolympialaisiin. Tahtoa asian läpiviemiseksi riittää kyllä, mutta aika alkaa pikkuhiljaa loppua. NHL julkaisee ensi kauden otteluohjelmansa heinäkuussa, joten siihen mennessä pitäisi olla tiedossa, pelataanko olympialaiset NHL-pelaajilla vai ilman.
NHL:n komissaari Gary Bettman kommentoi tämän hetken tilannetta lehdistötilaisuudessa ennen ensimmäistä Stanley Cupin finaaliottelua. Ilmoilla on paljon epävarmuuksia tällä hetkellä.
– Emme tiedä (onko NHL osallistumassa olympialaisiin) tällä hetkellä, ja se aiheuttaa meille hämmennyksen lisäksi melkoisen määrän asioita, jotka liittyvät seuraavan kauden aloittamiseen. Ollaan tulossa siihen pisteeseen, että olemme huolissamme epävarmuuden aiheuttamista vaikutuksista ensi kauden suhteen, Bettman sanoi.
Vuosien 1998-2014 jokaisessa olympiaturnauksessa NHL-pelaajat ovat olleet mukana. Puolestaan talven 2018 turnauksesta NHL-pelaajat jäivät sivuun. Viime vuoden aikana NHL ja sen pelaajajärjestö NHLPA pääsivät yhteisymmärrykseen sopimuksesta, jonka avulla pelaajat pystyisivät osallistumaan olympiaturnaukseen. NHL:n ja Kansainvälisen olympiakomitean välillä ei kuitenkaan ole vielä yhteisymmärrystä asioista.
– Se on edelleen hyvin kesken. Kaikki osapuolet ovat mukana. Tiedetään liigan perinteet ja historiallinen asema olympialaisissa. Olemme edelleen sitä mieltä. Mutta koronaviruksen aiheuttaman jatkuvan epävarmuuden johdosta ei ole välttämättä ihanteellinen tilanne olympiakisoille, NHL:n varakomissaari Bill Daly puolestaan kommentoi.
Olympialaiset pelataan Pekingissä 4.-20. helmikuuta 2022.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucast: Lukon tehotykille jatkosopimus
- Hjallis Harkimon pojalla unelmadebyytti Liigassa
- JYP sopimukseen Mestiksen tehohyökkääjän kanssa
- Lukko teki ison kiinnityksen: ”Tärkeä palanen meidän joukkuetta”
- NHL:n tuoreesta olympiavoittajasta kajahti iso siirtohuhu – ”Kaupataan ensi viikolla”
- Lähde: Lars Bryggman tekee paluun Liigaan – uusi joukkue selvillä!
- IL: HIFK:n tähtäimessä SHL:n viime kauden ykkösnimi – tässä vaihtoehdot uudeksi maalivahdiksi!
- IS: HIFK:n harjoituksissa otettiin yhteen – nyt puhuu Olli Jokinen
- Dallas Stars nosti suomalaishyökkääjän NHL-vahvuuteen!
- Sidney Crosbyn loukkaantumisesta iso päivitys – pitkä sairausloma edessä
- Liiga-provot: Yksi mies on viemässä HIFK:ta ulos pudotuspeleistä
- NHL:ssä iso treidi heti olympiatauon jälkeen: Coloradon Stanley Cup -mestari uusiin maisemiin!
- Urheilucast: Kärpät ja Ilves valmistelevat järisyttävää siirtoa – pistetykki kaupan!
- Urheilucast: Tässä ykkösehdokas HIFK:n uudeksi GM:ksi
- Kuhinaa Leijonien NHL-tähden ympärillä – kiinnostus siirtomarkkinoilla räjähti käsiin!
- IS: Aatos Koivu joutui Tarmo Reunasen tylyn tempun kohteeksi – TPS:ltä radikaali päätös!
- Urheilucastin väite: Aleksi Heponiemi Liigan kärkiseuran tähtäimessä – neuvottelut aloitettu!
- Tuomareita syytetään Kanadan suosimisesta – näin kommentoi Antti Pennanen!
- IL: Toni Söderholm kertoo nyt, mitä Tarmo Reunasen tapauksessa kävi – ”Se on sairasta”
- Jukureiden tyhjennysmyynti jatkuu! Nyt lähtee pakkivahvistus