Juhamatti Aaltonen jatkaa Liigassa myös ensi kaudella. Hän on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Kärppien kanssa.

Viime kaudella Aaltonen pelasi 32 ottelua. Niissä hän nakutti tehot 7+20=27. Pudotuspeleissä 35-vuotias laitahyökkääjä oli joukkueensa parhaimmistoa. Viiteen otteluun hän iski tehot 2+4=6.

– Juhamatti tuo joukkueeseen roppakaupalla kokemusta ja hyökkäyspelitaitoa, mutta myös kokonaisvaltaista pelaamista. Hän on kasvanut pelaajana monipuolisemmaksi ja hän ei ole erikoistilanteissa enää pelkästään YV-mies, vaan myös loistava alivoimapelaaja, Kärppien päävalmentaja Lauri Mikkola kommentoi.

– Jokainen tässä seurassa arvostaa häntä ihmisenä ja pelaajana, ja hänen persoonansa tuo sopivaa rentoutta ja letkeyttä pukukoppiin, .