KooKoolle kolme uutta pelaajahankintaa – joukossa paluumuuttaja SHL:stä

KooKoo tiedotti kolmesta vahvistuksesta ensi kaudelle. Joukkueeseen siirtyvät Ville Meskanen, Kim Strömberg ja Saku Vesterinen.
Strömberg, 33, pelasi kuluneen kauden SHL:ssä voitettuaan kauden 2019-20 KooKoon sisäisen pistepörssin. IK Oskarshamnissa syntyi 52 ottelussa tehot 8+10=18.
Meskanen, 25, lähti Ilveksestä vuonna 2018 NHL-tulokassopimuksen kanssa Amerikan valloitukseen. Toisella kaudellaan sopimus New York Rangersin kanssa purettiin ja tamperelaishyökkääjä palasi kasvattajaseuraansa. Kuluneella kaudella Meskanen sai kasaan 27 pistettä 48 ottelussa.
Vesterinen on kahta edellä mainittua kokemattomampi. Kahden Liiga-pelin jälkeen 22-vuotias puolustaja lähti hakemaan vauhtia Mestiksestä, jossa viihtyi IPK:n, SaPKon ja Hermeksen paidassa kahden kauden ajan. Strömbergin ja Meskasen sopimukset ovat yksivuotisia ja Vesterisen mallia 1+1.
Eilen KooKoo kertoi myös tehneensä sopimukset 18-vuotiaan Riku Tuomolan ja 17-vuotiaan Matic Törökin kanssa. 1+1-mallisen sopimuksen saanut Tuomola pelasi edelliskauden Ässien A-junioreissa ja FPS:ssä, kun taas 2+1-vuotisella sopimuksella Kouvolassa jatkava slovenialaishyökkääjä Török on pelannut viimeiset kaksi kautta KooKoon junioreissa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov