Via Dolorosa vihdoin päätökseen: NHL:n suomalaistykin pitkä sairausloma ohi – joukkuekaverit kehuivat liki kilpaa: ”Oli todella hyvä”
Kuluva kausi on ollut Carolina Hurricanesin Teuvo Teräväiselle erinäisten terveyshuolien takia totaalista tervanjuontia, ja esimerkiksi viisi edellistä peliään hän on pelannut aikavälillä helmikuun puoliväli – viime yö.
Carolina Hurricanes -pelaaja on kärsinyt tällä kaudella niin aivotärähdysoireista kuin koronaviruspiinastakin. Maaliskuussa tilille kertyi yksi ainoa peli, ja nyt huhtikuun saldo on sama, kun nuorten maailmanmestari palasi askiin Dallas Starsia vastaan 5-1-voitossa. ”Turbo” Teräväinen pelasi vajaat 17 minuuttia pisteittä ja laukauksitta.
Joukkuekaverit Jordan Staal ja Sebastian Aho harmittelivat pelaajan kohtaloa sekä kehuivat palaajaa seuran kotisivuilla.
– Hän on käynyt läpi pitkän kauden, tuollainen ei ole hauskaa. Ei se ole hauska vamma, ja siinä tilanteessa sitä vain haluaa palata askiin, kanukki tiesi kertoa.
Repaleisen kauden pelannut Teräväinen oli käynyt jäällä toki aiemminkin, mutta vasta nyt hän oli valmis palaamaan. Laituri otti paikkansa ykkösketjusta Andrei Svetshnikovin (0+3) ja Ahon (1+2) rinnalta.
– Hän näytti nopealta, ja minusta tuntuu, että hän oli kartalla ensimmäisestä vaihdosta lähtien. Hän paranee alati, Aho ylisti.
– Olihan Teräväisen näkeminen askissa mahtavaa. Teuvo näytti hyvältä ja parantaa kyllä, Staal komppasi.
Hänen mukaan itse asiassa kaikki olivat innoissaan Teräväisen (14 ottelua, 2+7=9, +4) paluusta.
– Mielestäni hän oli sitä paitsi todella hyvä tänään.
LUE MYÖS:
- Benjamin Rautiainen: NHL-tilanne muuttui merkittävästi
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- Benjamin Rautiainen säväytti heti NHL-seuran matkassa – selässä legendaarinen pelinumero
- Olli Jokinen näki tarpeeksi – HIFK:ssa täysremontti
- Onko Tappara etsimässä uutta vahvistusta? Näin vastaa Kari Jalonen
- Montreal Canadiens iski pöytään kaksi sopimusuutista – Stanley Cup -mestarille rahakas diili
- Sopimus purettu – nuori puolustaja ulos Pelicansista
- Pitkälle NHL-uralle jatkoa – Carolinan mestarikapteeni sai jatkosopimuksen
- Kaupattu pistetykki löi rahoiksi NHL:ssä – tuntuva palkankorotus
- NHL:ssä rysähti vielä yksi kahdeksan vuoden mittainen sopimus!
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Urheilucast: Patrik Laine löytämässä uuden seuran NHL:stä – ”Kiinnostus molemminpuolista”
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- Patrik Laineen vaimolta vihiä tulevasta
- Iso kunnia – Leijonien tähti valittiin jättiseuran kapteeniksi!