Suomalaisten välienselvittely: Arttu Ruotsalainen hakkasi päätään Tuukka Raskiin – konkarille vasta kauden ensimmäinen nollapeli

Boston Bruinsin Tuukka Rask pelasi keskiviikon vastaisena yönä vihdoin NHL-kauden ensimmäisen nollapelinsä Buffalo Sabresin kaaduttua luvuin 2-0. Suomalainen otti 32 torjuntaa, ja yksi eniten tähän päätään hakanneista oli Arttu Ruotsalainen. Debytanttihyökkääjän kolme laukausta maalia kohti oli Sabres-hyökkääjistä toiseksi eniten.
Ottelun ykköstähti oli taiston tauottua vaatimaton.
– Tässä oli kyse puoliksi taidosta ja puoliksi onnesta, kai, hymähti Bruinsin sivuilla Rask, joka palasi vasta äskettäin sairastuvalta kärsittyään ylävartalovammasta.
Savonlinnalaislähtöinen molari on napsinut pikkumustia tällä kaudella 91,6 prosentin tarkkuudella, päästettyjen maalien keskiarvo on 2,22. Jotta vire jatkuu vastakin, joutuu Rask seuraamaan kuulemma kuntoaan – toisaalta nyt olo tuntui tarpeeksi hyvältä.
– Täytyy pitää huoli voimasta ja muusta niin hyvin kuin mahdollista. Toivottavasti pystyn pelaamaan vielä monta kuukautta jatkossakin. Tunnen oloni hyväksi. Nyt mikään ei vaivaa minua, joten hyvä näin.
Bruins kipusi voittonsa myötä 58 pisteeseen ja itäisessä divisioonassa joukkue keikkuu nelossijalla. Ensimmäinen karsiutujan paikka on kuusi pinnaa takana, joskin sen tilan NY Rangers on pelannut kaksi ottelua Bruinsia enemmän.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Sveitsiläisseuralta kova kiinnitys – Leijonien kultavahdille jatkosopimus
- Patrik Laine ulos Columbuksen kokoonpanosta – tilalle Liigan supertähti
- IL: Nuoret Leijonat havittelee supervahvistusta Pohjois-Amerikasta: ”Odotamme vastausta”
- NHL:ssä nähtiin huikea näytelmä Hughesin kiekkoveljeksiltä
- Tapparasta lähtöpassit saanut puolustaja löysi uuden joukkueen
- Mikael Granlund -show jatkuu! Auttoi San Josen uskomattomaan voittoon
- NHL-kärkivaraus myynnissä – Seurajohdolta lupa neuvotella muiden joukkueiden kanssa!
- JYPistä lähtenyt hyökkääjä jatkaa kauttaan ulkomailla
- Yllätysuutinen! Ilja Kovaltshuk, 40, tekee paluun jääkiekkokaukaloihin
- Toimittaja: KooKoon uusi valmennus alkaa hahmottua – nämä nimet liittymässä Jouko Myrrän tiimiin
- Potkut tulossa? Liigassa loistanut maalivahti kohun keskellä – epäillään rattijuopumuksesta
- HIFK täräytti pelaajahankinnan tiskiin – kaappasi toisen seuran tähtipuolustajan
- Liiga-hyökkääjän sopimus purettu!
- NHL:ssä jysähti iso vaihtokauppa!
- Sydäntäsärkevä päivitys: Sanni Hakala joutuu lopettamaan uransa – halvaantui rinnasta alaspäin
- Columbuksessa kuohuu jälleen – tähtipelaajat ottivat yhteen
- Lähde: Corey Perrylle löytymässä uusi seura NHL:stä!
- Lähde: Ilja Kovaltshuk jatkaa uraansa kahden vuoden tauon jälkeen – tässä uusi seura
- The Athletic: Carolina valmis jysäyttämään suomalaiskaupan – tässä kohde?
- Nyt se on varmaa: Leijonat-tähti palaa ensi kaudeksi Liigaan!