Suomalaisten välienselvittely: Arttu Ruotsalainen hakkasi päätään Tuukka Raskiin – konkarille vasta kauden ensimmäinen nollapeli
Boston Bruinsin Tuukka Rask pelasi keskiviikon vastaisena yönä vihdoin NHL-kauden ensimmäisen nollapelinsä Buffalo Sabresin kaaduttua luvuin 2-0. Suomalainen otti 32 torjuntaa, ja yksi eniten tähän päätään hakanneista oli Arttu Ruotsalainen. Debytanttihyökkääjän kolme laukausta maalia kohti oli Sabres-hyökkääjistä toiseksi eniten.
Ottelun ykköstähti oli taiston tauottua vaatimaton.
– Tässä oli kyse puoliksi taidosta ja puoliksi onnesta, kai, hymähti Bruinsin sivuilla Rask, joka palasi vasta äskettäin sairastuvalta kärsittyään ylävartalovammasta.
Savonlinnalaislähtöinen molari on napsinut pikkumustia tällä kaudella 91,6 prosentin tarkkuudella, päästettyjen maalien keskiarvo on 2,22. Jotta vire jatkuu vastakin, joutuu Rask seuraamaan kuulemma kuntoaan – toisaalta nyt olo tuntui tarpeeksi hyvältä.
– Täytyy pitää huoli voimasta ja muusta niin hyvin kuin mahdollista. Toivottavasti pystyn pelaamaan vielä monta kuukautta jatkossakin. Tunnen oloni hyväksi. Nyt mikään ei vaivaa minua, joten hyvä näin.
Bruins kipusi voittonsa myötä 58 pisteeseen ja itäisessä divisioonassa joukkue keikkuu nelossijalla. Ensimmäinen karsiutujan paikka on kuusi pinnaa takana, joskin sen tilan NY Rangers on pelannut kaksi ottelua Bruinsia enemmän.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leijonien olympiajoukkueen maalivahti loukkaantui – nyt tihkui lisätietoa
- Carolinan suomalaishyökkääjä ollut sivussa koko alkukauden – nyt kuului hyviä uutisia
- TPS teki kaksi pelaajakiinnitystä – huippuvahti jatkaa!
- Lähde: NHL-ympyrät jäämässä taakse – suomalaisvahti virittelee siirtoa Eurooppaan
- Urheilucast: Tappara virittelee hurjaa kaappausta – Leijonat-hyökkääjä kiikarissa!
- Lehti: Useat SHL-seurat suomalaismaalipyssyn perässä
- Liiga-seura palkkasi Nuorten Leijonien päävalmentajan!
- Ei ole totta! Leijonille lunta tupaan jälleen
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa
- HS: Jokerit vahvistuu Liigan mestaripuolustajalla!
- Urheilucast: Jokerit SHL:n pistelingon perässä – ”Tarjonnut jättimäistä sopimusta”
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- SM-liigan tilastokärjelle uusi sopimus
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- IIHF teki myönnytyksen Venäjälle
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Jarmo Kekäläinen painoi vaihtokaupan NHL:ssä – Columbus-vuosilta tuttu mies haaviin!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!