Mitä ihmettä täällä tapahtuu? Raskaan työn raatajat nöyryyttivät Kärppiä ja kannattelivat HIFK:n välieriin

Sanotaan, ettei runkosarjalla ja pudotuspeleillä ole mitään tekemistä keskenään pallopelien maailmassa. Ottelut ovat erilaisia, teema on erilainen, työmiehet loistavat.
HIFK on todistanut näistä väittämistä ainakin viimeisen todeksi. Runkosarjassa joukkueen kolme tehokkainta pelaajaa olivat Jere Sallinen saldolla 15+20=35 sekä Alex Broadhurst (7+28=35) ja Ville Leskinen (8+21=29), mutta pudotuspeleissä laulu on muuttunut totaalisesti. Esimerkiksi näiden veijarien tehot kolmen pudotuspeliottelun jälkeen ovat 1+0=1, 0+2=2 ja 0+0=0.
Kärpät-sarjan kolmessa pelissä HIFK:lle eniten tehoja latoi peräti viisi pistettä (2+3) kiskonut Micke-Max Åsten – runkosarjassa hän nakutti 36 koitoksessa saldon 2+4=6. Melkoista playoff-loistoa!
Komea on myös runkosarjan 38 pelissä tehot 2+8=10 summanneen Juho Keräsen playoff-saldo 2+1=3. Noilla irtoaa HIFK:n pudotuspelien sisäisen pistepörssin kakkossija.
Åstenin ja Keräsen loistaminen tietysti kuulostaa jokseenkin eriskummalliselta, mutta toisaalta hyökkääjät ovat alaketjunen armottomia työjuhtia, kovaa peliä kaihtamattomia sotureita, jotka eivät anna yhdessäkään vaihdossa tuumaakaan periksi – juuri sellaisia pelaajia, joilla on loistoaihiot loistaa kevään ratkaisupeleissä.
HIFK raivasi tiensä tiensä siis suoraan kolmella Kärpät-voitolla välieriin, jossa vastaan tulee Pelicansin sunnuntaina puolivälierien kuolemanpelissä kohtaava TPS tai mitalipelipaikkansa KalPaa vastaan voitoin 3-1 sinetöinyt Tappara.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- NHL-tähtisentteri valmis siirtoon – nämä kaksi seuraa vaihtoehtoina
- Palkintoja kahminut NHL-vahti lopettaa uransa 17 kauden jälkeen
- Jymypaukku: Miikka Salomäki palaa Liigaan!
- TPS-kapteeni loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- NHL-tähtivalmentajalta yllätyspäätös: siirto KHL:n lilliputtiseuraan!
- HPK:ssa pelannut kanadalaispuolustaja löysi uuden joukkueen
- Columbuksen kärkivaraus haluaa vaihtaa maisemaa NHL:ssä – siirtopyyntö jätetty
- NHL:ssä pyöräytettiin vaihtokauppa – Toronto saa tutun nimen riveihinsä
- Sopimus purkissa – Liigan entiselle tähtivahdille yli 32 miljoonan dollarin NHL-diili!
- Mestis-seura värväsi sarjan parhaaksi valitun puolustajan – alla pelaamaton kausi
- Mikael Granlund sai rahakkaamman tarjouksen toiselta NHL-seuralta – vastasi ”ei kiitos”
- Urheilucast: Liiga-seura iski 600 000 euroa jättipotin pöytään – teki hirmuhankinnat kilpailijan nenän edestä!
- Huhumylly ohi: NHL:ssä jysähti jättidiili!
- NHL-supertähdestä karmea väite
- HIFK:n hyökkääjä siirtyy rapakon taakse
- Yllätyssiirto: Euroopan kaukaloihin hurja vahvistus NHL:stä
- Jesse Puljujärvi paljasti Ylelle syyn siirrolle Sveitsiin: ”Jos tässä nyt saisi…”
- Viime kausi jäi kokonaan pelaamatta – Liigasta tuttu suomalainen siirtyy nyt Mestikseen
- Huippulupaus jättää Jokerit – tässä uusi seura!
- Sivusto: Tapparan tähtihankinta vaihtamassa joukkuetta!