Käsittämätöntä! Rakastettu Jani Hakanpää niittasi NHL-uran toisen maalin – faneilta taas kylmät väreet tuova ele, suomalainen äimän käkenä: “Epätodellista”
Anaheim Ducksista Carolina Hurricanesiin äskettäin siirtynyt maailmanmestaripakki Jani Hakanpää ehti jo saamaan uuden joukkueen faneilta rakkaudentunnustuksia oivista otteistaan, mutta mitähän lie seuraavaksi luvassa, kun pelaaja jatkoi liekehdintää sunnuntaiyönä.
Canes voitti Nashville Predatorsin 3-1 ja uransa toisen häkin niitannut Hakanpää vastasi pelin voittomaalista, totta kai. Reilut 14 minuuttia pelannut isokokoinen pakki tälläsi pikkumustan ohi Juuse Saroksen aloitusvoiton jälkeen b-pisteiden takaa, niiden väliseltä seudulta. Kiekko sujahti yläpeltiin todella näyttävästi.
– Tuollaisten lukeminen on vaikeaa, kun veskarin edessä on liikettä. Niitä on hankala ottaa kiinni. Siinä oli kyse Janin pää ylös -pelistä, se oli älykäs veto, Canesin maalivahti Alex Nedeljkovic arveli seuran kotisivuilla.
Hakanpää puolestaan kertoi pelin jälkeen, että yön maalin syöttänyt Vincent Trocheck kuulemma tarjoili osuman tarjottimella otettuaan 100-0-aloitusvoiton.
– Olemme erittäin innoissamme Janista – toki tuon maalin takia, mutta myös hänen muusta pelaamisesta. Jani blokkaa laukauksia ja ottaa isoja osumia, hän on loistava lisä tähän, Jaccob Slavin hehkutti.
Maalia kohti jopa neljästi ampunut Hakanpää valittiin ottelun ykköstähdeksi. Pelaajan tämän kauden saldo on nyt 44 pelin jälkeen 1+1=2 (+2) ja koko uran lukemat näyttävät 49 ottelun jälkeen lukemia 2+1=3 (+3).
– Oli mukava nähdä Janin maalaavan, ja sitä paitsi se oli iso maali. On paras tapa tuntea itsensä osaksi joukkuetta ottamalla roolia tuolla tavalla, Canesin luotsi Rod Brind’Amour iloitsi.
Yön pelin jälkeen pakki istui kaukalon laidalla penkillä haastattelussa, ja fanit huusivat hänen etunimeään.
– Tämä on epätodellista, Hakanpää tunnelmoi viitaten fanien osoittamaan lämpimään vastaanottamiseen.
Carolinalla menee lujaa, sillä joukkue keikkuu 43 pelatun ottelun jälkeen keskisessä divisioonassa kärkenä. Pisteen perässä oleva kakkossijan Florida Panthers on pelannut kaksi ottelua enemmän.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Karu uutinen – JYP-tähti Leevi Tukiaisen poissaolon pituus selvisi!
- Atro Leppänen allekirjoitti uuden NHL-sopimuksen!
- Jukurit: kahdeksan pelaajaa sairastuvalla – ruotsalaispuolustajan kausi ohi!
- llves-vahti Roope Taponen: vuokrapesti uuteen Liiga-seuraan!
- JYP: iso uutinen!
- Lähde: Leijonat-tähden edustaman NHL-seuran GM vaihtoon!
- HIFK hankki hyökkääjäjärkäleen – Olli Jokinen iloitsee: ”Ilkeä – IFK:n näköinen pelaaja”
- Suomen lipunkantajat julki – todellinen yllätysnimi Leijonista sai kunnian!
- Markus Ruusu vaihtaa Liiga-seuraa!
- Yllätysuutinen: HIFK ja Ässät rysäyttivät pelaajakaupan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa