Brett Hull paljasti – Mike Keenan tylytti Wayne Gretzkyä käsittämättömällä tavalla St. Louis Bluesissa
Yksi St. Louis Blues -fanien katkeria muistoja on, kun Wayne Gretzky treidattiin nuottipaitaan, mutta tämä poistui ilman jatkosopimusta vapaille markkinoille.
Yleistä tietoa jo pitkään on ollut se, että silloinen Bluesin GM ja päävalmentaja Mike Keenan ei kohdellut pelaajia hyvin. Siitäkin on ollut huhuja, ettei Gretzky ollut poikkeus, mutta Cam & Strick Podcastissa vieraillut legenda Brett Hull paljasti haastattelussaan tapauksesta todella likaisia yksityiskohtia.
Hull ja Gretzky olivat ja ovat edelleen ystäviä, ja keväällä The Great One soitti Hullille kertoakseen hyviä uutisia: hänellä oli mahdollisuus päästä tämän joukkuekaveriksi Bluesiin. Hull ei pitänyt tätä hyvänä ideana.
— Sanoin että älä tee sitä, Hull kertoo. Tämä jätkä (Keenan) on hullu, et halua pelata hänelle.
Gretzky arveli, että Iron Mike muuttuisi hänen tulonsa myötä. Hull yritti kertoa, että Keenan ei arvosta ketään pelaajaa eikä asia muutu.
— Kerroin että sinulla on vielä mahdollisuus olla tekemättä tätä ja todennäköisesti kymmenen muuta joukkuetta valmiina hankkimaan sinut joukkueeseensa.
99 piti päänsä ja liittyi Blues-organisaatioon. Viikon joukkueessa vietettyään hän kuitenkin totesi Hullin mukaan, että olisi pitänyt kuunnella.
Karuin esimerkki Keenanin kohtelusta Gretzkyä kohtaan oli lausahdus, jota ei vain ikinä sanota kaikkien aikojen jääkiekkoilijalle, jota kovempaa ei Hullin mukaan pelannut kukaan.
— Hän (Keenan) sanoi Gretzkylle, että tienaat niin paljon rahaa ettet varmaan halua enää pelata jääkiekkoa.
Kuten mainittua, Gretzky ei jatkanut kyseiseen kauteen 1995-96 umpeutunutta sopimusta Bluesin kanssa. Hän muutti New Yorkiin lopettamaan uransa kolmen Rangers-kauden päätteeksi. Ennen sopimuskauden päättymistä Keenan yritti kyllä kaikkensa saadakseen joukkueen kapteenin jäämään.
— Yhtenä yönä hän tuli koputtamaan hotellihuoneen oveen mukanaan sixpack olutta. Wayne sanoi, että mene nukkumaan.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Antti Raanta avautui synkästä Liiga-paluustaan: ”Alkoi rassata eri tavalla”
- Ex-NHL-tähden ylimielinen temppu kuohuttaa Venäjällä: ”Pukukopin syöpä”
- Ilveksestä ja Ässistä tuttu suomalainen löysi uuden seuran – latoi viime kaudella huipputehot
- Tappara reagoi loukkaantumissumaan – haaviin kaksi nimekästä hyökkääjää
- Venäjä takaisin kansainväliseen jääkiekkoon – näin paluu toteutuu
- Miikka Kiprusoff antoi pitkästä aikaa julkisen haastattelun – ”On kunnia olla täällä”
- Lähde: Jokerit virittelee viime hetken kaappausta Pohjois-Amerikasta
- Urheilucast: Eeli Tolvasen kintereillä useita NHL:n huippuseuroja – tähän neuvottelut kariutuivat
- Urheilucast: HIFK:lle jättimäinen takaisku – tähtipelaajalla käsittämätöntä epäonnea!
- Liiga-konkari Tomi Sallinen: maisema vaihtuu!
- Näkökulma: Tämä Liiga-seura on superkauden jättiyllättäjä
- Mestis-seuralle nimekäs vahvistus – haaviin kaksinkertainen Suomen mestari
- Liigan tähtipelaaja yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Lähde: Jokerit virittelee viime hetken kaappausta Pohjois-Amerikasta
- Teemu Turusen korvaaja löytyi – MM-pistelinko lähellä sopimusta
- Matthew Tkachukin Florida-siirrosta uutta tietoa – pöydällä toinenkin huipputarjous
- Onko Patrik Laineesta vielä NHL-tasolle? Näin Teemu Selänne vastaa
- Urheilucast: HIFK:lle jättimäinen takaisku – tähtipelaajalla käsittämätöntä epäonnea!
- Sopimussotku venyy: Liigan ruotsalaisvahvistus sanoo suoraan, ettei paluuta ole
- Kasper Björkqvist: uusi Liiga-seura