Eeli Tolvasen tilanne NHL:n vapailla markkinoilla on noussut suomalaisittain yhdeksi loppukesän kiinnostavimmista puheenaiheista.

27-vuotias laitahyökkääjä on edelleen ilman sopimusta uuden kauden lähestyessä. Urheilucastin Esko Seppäsen tietojen mukaan Tolvasella olisi ollut heinäkuussa pöydällään useita NHL-tarjouksia, mutta suomalainen päätti hylätä ne paremman sopimuksen toivossa.

Ratkaisu ei ole ainakaan toistaiseksi tuottanut toivottua tulosta.

– Tolvanen on edelleen ilman NHL-sopimusta siitä syystä, että hän otti Urheilucastin tietojen mukaan ison riksin ja ainakin tässä vaiheessa hän on hävinnyt alustavasti, Seppänen kertoo.

Tolvasen kerrotaan tavoitelleen ennen kaikkea pitkää sopimusta ja mieluisaa osoitetta Yhdysvalloista.

– Tolvanen haki isoa ja ennen kaikkea pitkää UFA-lappua verotuksellisesti edullisista USA:n lokaatioista, mutta asiat eivät edenneet odotetulla tavalla ja samalla markkina kylmeni totaalisesti.

Seppäsen tietojen perusteella Tolvasella olisi ollut mahdollisuus lyödä sopimus lukkoon jo aikaisemmin kesällä. Tarjoukset eivät kuitenkaan vastanneet hyökkääjän toiveita joko organisaation sijainnin tai sopimuksen pituuden osalta.

– Pöydällä oli aikaisessa vaiheessa vähemmän toivottuja tarjouksia. Hän ei ollut kiinnostunut tietyistä lokaatioista ja hän käänsi ne ympäri. Ne oli väärästä paikasta tai niissä oli liian vähän vuosia.

Tolvasen kannalta erityisen kirvelevää on se, että Urheilucastin mukaan kiinnostusta olisi ollut myös NHL:n todellisista huippujoukkueista. Lopulta nämäkin mahdollisuudet saattoivat kuivua lopullisesti kasaan.

– Sitten tulikin lunta tupaan näistä ilmansuunnista, joista oli aiemmin pilkottanut vihreää valoa, kuten Urheilucastin tietojen mukaan Dallasista ja Floridan suunnalta, Seppänen kertoo.

Tolvanen on pelannut NHL:ssä kaikkiaan 423 runkosarjaottelua tehoin 92+98=190. Nashville Predatorsissa NHL-uransa aloittanut suomalainen edusti viimeksi usean kauden ajan Seattle Krakenia.

LUE MYÖS: