Mikä tarina! Loukkaantumisista kärsinyt NHL-puolustaja teki paluun tositoimiin lähes kahden vuoden tauon jälkeen – syötti heti kaksi maalia
Lauantain NHL-kierroksella nähtiin koskettava hetki, kun New York Islandersin puolustaja Thomas Hickey palasi NHL-kaukaloon ensimmäistä kertaa sitten toukokuun 2019.
Aivotärähdyksistä sekä muista loukkaantumisista kärsinyt 32-vuotias syötti Islandersin toisen sekä neljännen maalin Philadelphia Flyersia vastaan.
Hickey oli ottelun jälkeen emotionaalinen. Hän kertoi vaikeasta matkastaan sekä siitä, kuinka hänen viime vuonna syöpään menehtynyt veljensä auttoi häntä palaamaan jäälle.
– Tämä merkitsi minulle niin paljon. Se, että sain olla mukana jätkien kanssa oli uskomatonta. Tämä oli todella emotionaalinen ilta, Hickey kertoo medialle 6-1-voiton jälkeen.
– Sitä ei vain tiedä pelaako koskaan enää uudestaan. Siihen vaikuttaa niin monta tekijää. Aina on olemassa epäilyksiä, mutta päätin uskoa itseeni ja vahvistaa paluutani sitä kautta.
– Tämä on paras tunne, mitä olen tuntenut vähään aikaan. Viimeiset pari vuotta ovat olleet todella vaikeita. Olen miettinyt veljeäni viime aikoina. Halusin aina näyttää hänelle taistelevani hänen puolestaan.
– Ja se jatkuu, vaikka hän ei olekaan tällä enää. Tämä on ollut raskas tie, mutta minusta odottamisen arvoinen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-superlupausta uhkasi 20 vuoden vankeustuomio – nyt syyttäjä teki ison ratkaisun
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?