Korona sitä ja korona tätä… Koronavirus päätti leijonapelaajan sesongin absurdisti – finaalit siirtyvät tai jäävät pelaamatta: “Luultavasti oudoin kausi koskaan”
Olympialaisten kaksinkertainen pronssimitalisti Noora Räty kertoi Instagram-tilillään, että pelaajan ihmeellinen kausi on tullut päätökseen erikoisella tavalla.
Venäläisen WHL:n finaalit on peruttu tai siirretty vähemmän yllättäen koronavirustapausten ja samalla viisumien päättymisten vuoksi. – Tämä kausi oli luultavasti urani oudoin kausi koskaan, kiinalaista KRS Vanke Raysia edustanut maajoukkuevahti kirjoitti. MM-kisojen viisinkertainen mitalisti kertoi asuneensa keskellä ei mitään Venäjän Stupinossa, ja lisäksi usea peli jouduttiin siirtämään koronan takia. Tämä puolestaan vaikutti harjoitteluohjelmaan. – Sain syksyllä aivotärähdyksen, joka piti minut sivussa kuukauden tekemättä mitään, muistutti Räty, joka kärsi myös polvivammasta, jonka piti pitää torjuja sivussa koko loppukauden. – Päätin, että palaan takaisin WHL-finaaleihin, ja aloitin intensiivisen kuntoutuksen, mutta korona päätti kauden ennen finaalien alkamista. Naisten kiekkokautta on jäljellä vielä muun muassa myöhemmän kevään MM-kisojen verran, mutta niissä Räty ei torju.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kärpät vahvistuu! Haaviin puolustaja Ruotsista
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Tässä Leijonien ketjut – tähtihyökkääjälle kävi kova kohtalo!
- Emil Pieniniemi: yllätyskäänne!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa