Iso voitto: Ilmiömäiseksi kehuttu Pekka Rinne nousi NHL:ssä venäläistähden rinnalle – seuraavaksi ohitettavana on Leijonien olympiamitalisti

Nashville Predators katkaisi viime yönä kolmen ottelun tappioputkensa Dallas Starsin kustannuksella NHL:ssä. Voitto irtosi vasta rankkareilla lukemin 4-3.
Illan hahmoksi nousi konkarivahti Pekka Rinne. Hän torjui ottelussa 35 laukausta, mutta parhaan näytteensä konkari esitti vasta rankkareilla.
Tähtipaitojen Joe Pavelski oli jo saanut vietyä Rinteen aivan kahville rankkariyrityksessään. Suomalaisvahti taipui kuitenkin hämmästyttävään torjuntaan, ja pysäytti kiekon mailallaan selkänsä takaa. Rinne naureskeli itsekin epäuskoisena uskomattomalle torjunnalleen.
Voitto oli merkittävä Predsin ohuiden pudotuspelihaaveiden kannalta, mutta samaa se oli myös Rinteelle itselleen. Kun päänahka oli hänelle 139. vieraissa, nousi suomalainen kaikkien aikojen eurooppalaisvahtien vierasvoittotilastossa jo viidenneksi. Kempeleen timantti on nyt tasoissa Florida Panthersin Sergei Bobrovskin kanssa, ja edellä on neljän kiinnityksen päässä uransa jo lopettanut Kari Lehtonen.
MM-hopeamitalisti on kovassa seurassa, sillä kyseisen rankingin kärkikolmikon muodostavat Henrik Lundqvist (196), Jevgeni Nabokov (163) ja Dominik Hasek (152).
– Rinne oli ilmiömäinen. Emme ole pelanneet hänen edessään mitenkään kummoisesti, mutta tänään pelasimme paremmin – ja Pekka seisoi päällään silloin, kun sitä tarvitsimme. Voittomaalikisa oli kaunista katseltavaa, Filip Forsberg kehui Nashvillen kotisivuilla.
Rinne on esiintynyt tällä kaudella 16 NHL-ottelussa. Hänen torjuntaprosenttinsa on 90,19. Nyt Rinteelle on paljon roolia tarjolla, kun Nashvillen toinen maalivahti Juuse Saros on loukkaantuneena.
LUE NHL:N MAANANTAIAAMUN JUTUISTA MYÖS:
Yksi kuukauden tehokkaimmista koko NHL:ssä – Kasperi Kapanen päässyt valtavaan iskuun tähden kanssa: ”Kemia on tulista”
Oho, mikä taidonnäyte: Sebastian Aho nousi upeassa tilastossa kolmanneksi – kehut menivät muualle
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Pelicans täräytti uuden sopimusuutisen – kiinnitti viime kaudella tehoilleen hyökkääjän
- Hämeen Sanomat: Antti Pennasesta on tulossa Leijonien uusi päävalmentaja
- Toimittaja: Ilveksestä potkut saanut Jouko Myrrä kiinnostaa Liigassa: ”Virityksiä…”
- Kaleva: Saku Mäenalanen paljasti: tästä syystä hän ei päässyt Coloradon NHL-leirille: ”Ihmetytti”
- Juuso Ikonen löysi uuden osoitteen Liigasta!
- KooKoolle hyviä uutisia! Saa kanadalaisvahvistuksen pelaavaan kokoonpanoon
- Sisäpiiritoimittaja: Leijonissa MM-kultaa voittanut NHL-tähti kaupan!
- Liiga-seuran huutokauppa meni mönkään – pyytää nyt faneiltaan anteeksi: ”Lauantaina ei sujunut”
- Lähde: NHL-seurat neuvottelevat vaihtokaupasta – Stanley Cupin voittanut miljoonamies keskipisteenä!
- IS: Jättipaljastus entisestä Hartwall-areenasta – ”Kyllä, tieto pitää paikkansa”
- Lähde: Olli Palolan uusi joukkue selvisi?
- Tapparan mestaripuolustaja löysi uuden joukkueen!
- Jokerit jysäytti uuden sentterihankinnan! Pelasi seurassa viimeksi Liiga-vuosina
- Tämä herättää tunteita! Tappara tekee ison kokeilun Liigan huippuottelussa
- Iso kiinnitys! Colorado Avalanche tiputti merkittävän suomalaisuutisen
- Sisäpiiritoimittaja: Leijonissa MM-kultaa voittanut NHL-tähti kaupan!
- Ismo Lehkosen Liiga-arvio: Mestari-Tapparan hankittava vahvistuksia näille osa-alueille – ”Huutaa kolmea pelaajaa”
- Antti Raanta jätti rahakkaan NHL-sopimuksen pöydälle – paljastaa nyt syyn
- NHL:ssä järkyttävä 10-0-murskaus – superlupaus häikäisi: ”Yksi parhaista laukauksista…”
- Kovia nimiä siirtomarkkinoille! NHL-pomo paljastaa: Kaksi tähtihyökkääjää kaupan