Ari-Pekka Selin nousi kovaan kerhoon Liigassa – vain harva pystynyt samaan
Kuva: Juha Tamminen
Porin Ässien päävalmentaja Ari-Pekka Selin on noussut kovaan kerhoon.
Liigan verkkosivuilla kerrotaan, että 57-vuotias luotsi on vasta liigahistorian viides päävalmentaja, joka on ylittänyt 700:n ottelun rajapyykin.
Ennen Seliniä Liigassa rajapyykkiin päävalmentajina ovat yltäneet Hannu Aravirta (887), Jukka Rautakorpi (886), Pekka Virta (814) ja Risto Dufva (748).
Selin on tullut vuosien saatossa tutuksi myös monen muun liigaseuran kuin Ässien penkin takaa. Hän on valmentanut myös Ilvestä, SaiPaa, HPK:ta, TPS:ää ja HIFK:ta.
Eniten otteluita runkosarjassa / päävalmentajat
887 – Hannu Aravirta 886 – Jukka Rautakorpi 814 – *Pekka Virta 748 – *Risto Dufva 705 – *Ari-Pekka Selin ––––––––––––––––––––––– 691 – Hannu Jortikka 584 – Heikki Mälkiä 528 – Petri Matikainen 512 – Kari Jalonen 470 – Erkka Westerlund 451 – Jukka Jalonen 448 – Matti Alatalo 444 – Rauno Korpi 423 – Pentti Matikainen 409 – Mika Toivola 401 – Jyrki Aho Lähde: Liigan verkkosivutLUE MYÖS:
- Näin Tomek Valtonen kommentoi Jokerien mahalaskua
- Jokerit jäi taas jyrän alle – SM-liigan kriisiseurojen taaperrus jatkuu
- Hämmentävä hetki Mestiksessä – maalilaulu yllätti kaikki
- Urheilucast väittää: JYP-tähdestä karmea tieto
- Liiga-jumbon kurimus kasvaa: kaksi kärkipelaajaa sivuun
- Jokerit: tähtihankinta jälleen ulkona kokoonpanosta!
- Suomalainen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan ja pelasi yhden ottelun – sitten tuli treidi
- Hjallis Harkimon poika löysi uuden seuran Suomesta
- NHL-seurat vaihtokaupoilla – suomalaisvahdin lähtö paikattiin nopeasti
- HIFK kokeili uutta järjestelyä Nordiksella – Olli Jokiselta suora toive
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa
- Urheilucast: Tappara virittelee isoa hankintaa – ”Euroopan-tason laatuhyökkääjä”