SaiPa tiedotti kiinnittäneensä läpimurtopelaajan – ”Ensimmäinen tavoite oli, että saisin jatkaa ja pysyä täällä”
Liigan pudotuspelipaikasta kynsin ja hampain vääntävä SaiPa tiedotti kotisivuillaan tällä viikolla, että joukkue on tehnyt kahden vuoden jatkon läpimurtopakki Joel Olkkosen kanssa.
Vasta reilusti päälle parikymppisenä paikkansa Liigassa vakiinnuttaneella pelaajalla oli optio ensi kaudesta, mutta nyt hänelle tehtiin suoraan kahden vuoden pahvi.
– Fiilikset on tosi hyvät. Ensimmäinen tavoite oli, että saisin jatkaa ja pysyä täällä, pelaaja sanoi joukkueen YouTube-videolla.
– Aika monta kautta Mestistä tahkotessa kävi mielessä, että pääseekö tästä mihinkään. Viime kausi oli itselle tärkeä, kun lähdin Imatralle. Siellä oli hyvä kausi, ja SaiPa antoi mahdollisuuden pelata pari ottelua viime kaudella. Tykkäsin meiningistä ja viime kauden päätyttyä sainkin sopimuksen.
Hyvinkäältä lähtöisin oleva vajaat kaksimetrinen ja reilut 90 kiloinen pakki tuli SaiPaan täksi kaudeksi Ketterästä, ja Liigassa hän on pelannut reilut 30 ottelua. Olkkonen on viimeistellyt SaiPassa tällä kaudella tehot 3+4=7.
Voit lukea jouluna julkaistun pelaajan haastattelun täältä.
- Venäjä ulos nuorten MM-kisoista – Kanadan pääministeriltä tyly päätös
- Venäjältä raju uhkaus Suomelle – urheiluministeri jyrähti MM-boikotista!
- NHL-seuralta tyly ilmoitus – Brad Lambertille lähtöpassit!
- Venäjän MM-paluulle lisää vastustusta – jo kuusi maata kieltäytyy pelaamasta!
- Yhdestä maasta kajahti poikkeava ulostulo – pääministeri toivotti Venäjän tervetulleeksi MM-kisoihin!
- Suomi sai lisää seuraa – kaksi uutta maata Venäjä-boikottiin!
- Suomi ei jäänyt yksin – toinenkin MM-kisamaa boikotoi Venäjää!
- MM-kisamaa torjuu Venäjän – pelaajille ei viisumeita!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Urheilucast: Tappara ja Ilves saman Liiga-tähden kimpussa – tarjouskilpailu käynnissä!
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?
- Jokerit-kapteeni lähtee Mestikseen – uusi seura selvillä