Puolustaja Aleksi Laakso siirtyy HIFK:sta Pelicansiin loppukauden kattavalla lainasopimuksella.
30-vuotias Espoon Bluesin kasvatti on pelannut tällä kaudella HIFK:n mukana 10 ottelua pistein 0+2.
181-senttinen puolustaja on pelannut Liigassa peräti 438 ottelua. Hänet nähtiin myös Pelicansin riveissä lainalla kahden ottelun ajan kaudella 2010-11.
– Hienoa saada Laakso loppukaudeksi meille. Kyseessä on monipuolinen huippu-urheilija ja -jätkä, jonka pystyy laittamaan kaukaloon tilanteessa kuin tilanteessa. Laakso tuo meille takalinjoille monipuolista osaamista sekä kokemusta, Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä kertoi seuran tiedotteessa.
Laakson rooli HIFK:ssa jäi lopulta varsin pieneksi.
– Hyvistä miehistä on aina vaikea luopua, mutta Allulle oli tärkeää päästä nyt pelaamaan enemmän. Hän on viimeisen päälle ammattimies ja on hoitanut kaikki hommat tunnollisesti joka ikinen päivä HIFK:ssa. Olemme siitä hänelle erittäin kiitollisia, sanoo HIFK:n urheilujohtaja Tobias Salmelainen kommentoi tiedotteessa.
– Tämä siirto antaa Allulle mahdollisuuden saada isomman roolin ja enemmän peliaikaa kuin hän meillä olisi saanut, Salmelainen jatkoi.
David Hasselhoff tarjoaa 20 ilmaiskierrosta
Et tarvitse omaa talletusta
- Avaa pelitili Wheelz-kasinolle.
- Kun ilmainen pelitili on rekisteröity, tilillesi ilmestyy 20 ilmaiskierrosta ilman omaa talletusta!
- Tallettajat saavat lisäksi 300€ bonuksen + 100 ilmaiskierrosta lisää.