Ei hyvältä näytä! NHL-pomolta huolestuttava arvio joukkueen koronatilanteesta – ”Ehdottomasti lisää voi olla tulossa”

Minnesota Wild kuuluu tällä hetkellä niihin NHL-joukkueisiin, joiden toiminta on taalaliigan koronakäytäntöjen vuoksi keskeytynyt.
Wild pelasi edellisen ottelunsa Suomen aikaa keskiviikkona 3.helmikuuta Colorado Avalanchea vastaan ja virallisesti joukkueen on tarkoitus palata tositoimiin tulevana perjantaina (12.helmikuuta) St.Louis Bluesia vastaan.
Wild-GM Bill Guerin uskoo kuitenkin, että tauko peleistä tulee jatkumaan vielä alkuperäistä suunnitelmaa pidempään.
Tällä hetkellä yhdeksän joukkueen pelaajaa ja yksi henkilökunnan jäsen ovat antaneet positiivisen koronatestituloksen. Guerin epäilee myös, että lisääkin saattaa olla luvassa.
– Ehdottomasti lisää voi olla tulossa. Se (virus) vaikuttaisi olevan vyörymässä läpi joukkueen, Guerin totesi maanantaina videopuhelussaan medialle.
Guerinin mukaan sairastuneiden pelaajien oireet ovat olleet toistaiseksi lieviä, kuten lihassärkyä, sekä haju- ja makuaistin menetystä.
Seuran on alkuperäisen suunnitelman mukaan tarkoitus avata harjoitustilojaan tulevana keskiviikkona, mutta Guerin kertoo aikovansa keskustella asiasta vielä tarkemmin NHL:n lääkintähenkilöstön kanssa.
– Jatkamme kiekon parissa sitten kun se on turvallista, Guerin painotti.
Wildin ryhmään kuuluu yksi suomalaispelaaja, maalivahti Kaapo Kähkönen. 24-vuotias veskari ei ainakaan tämänhetkisen tiedon ole positiivisen koronanäytteen antaneiden pelaajien joukossa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon
- Olli Jokiselta suoraa tekstiä HIFK:sta: ”Erittäin paljon vaikeuksia”
- NHL-valmentaja auto-onnettomuudessa – ajoi päihtyneenä kolme lasta kyydissään
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Olli Jokisen HIFK syvissä vesissä – kylmää kyytiä jälleen!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!