Kärpät teki kolme jatkopahvia – NHL-varaus, viime kauden tyystin missannut pakki ja maajoukkuehyökkääjä jatkavat: ”Vuosi sitten ei tiennyt, pelaanko enää ollenkaan”
Kuva: Juha Tamminen
Liigassa pelaamisensa kanssa pahasti tuskaillut Kärpät tiedotti kotisivuillaan keskiviikkona kolmesta jatkosopimuksesta. Maalivahti Leevi Meriläisen uusi sopimus on kolmevuotinen, puolustaja Taneli Ronkaisen kaksivuotinen ja hyökkääjä Radek Koblizekin (arkistokuvassa) yksivuotinen.
Nollakakkonen Meriläinen on kuulunut koko uransa ajan Kärppien organisaatioon, mutta liigajoukkueessa minuutteja ei ole kertynyt – vielä. Pelaaja on Ottawa Senatorsin viime syksyn draftin kolmannen kierroksen 71. varaus.
– Kausi on mennyt pääosin hyvin. Jossain kohtaa tuli pari huonompaa peliä, mutta suurimmalta osin pelit ovat menneet hyvin. Totta kai minulla on hienot fiilikset jatkosopimuksesta kaikin puolin. Ehkä jollain tapaa turvallisempi olo, nyt kun se on tehty, Kärppien U20-joukkueessa pikkumustia kopannut Meriläinen summasi.
Suomen mestari Ronkainen on pelannut Liigassa 173 runkosarjan peliä tehoin 4+18=22 (-4), 30 pudotuspeliottelun saldo on 3+5=8 (+5). Pakilta on Liigasta mitalisuora: 2016 pronssia, 2018 mestaruus ja 2019 hopeaa.
– Onhan tässä aika huikea kontrasti, sillä aika lailla vuosi sitten tähän aikaan olin juuri saanut tietää, että kausi on ohi, eikä tiennyt varmaksi, pelaanko enää ollenkaan jääkiekkoa, tällä kaudella 25 kamppailussa luutinut, ja koko viime kauden selkävamman takia missannut Ronkainen selvitti.
Ronkaisen tavoin SM-kultaa voittanut 23-vuotias Koblizek on Tsekin maajoukkuemies, ja tämä on edustanut punasinivalkoisia niin miehissä, alle 20-vuotiaissa kuin alle 18-vuotiaissakin. Koblizek on pelannut Liigassa 135 runkosarjan peliä (24+46=70, +14) ja 24 pudotuspeliottelua (0+5=5, 0).
– Olen erittäin iloinen, että Kärpät halusi myös pitää minut. Tie tähän pisteeseen on ollut pitkä, ja olen erittäin kiitollinen Kärpille kaikista mahdollisuuksista, mitä seura on minulle tarjonnut. Olen pystynyt kehittymään pelaajana ja uskon, että Kärpät on yksi suurimmista syistä siihen, että pelaan nyt ammattilaisena jääkiekkoa, Suomessa kaudesta 2013-14 lähtien pelannut ja tällä kaudella Tsekin Euro Hockey Tour -nippuun noussut Koblizek sanoi.
LUE TORSTAIN KOTIMAISEN KIEKON JUTUISTA MYÖS:
Lähde: Pelaamatta ollut Siim Liivik palaamassa sittenkin kaukaloon
Kärpät-pelaajalta karu paljastus Jesse Puljujärven Suomeen paluun jälkeisistä fiiliksistä – ”Näytti tarvitsevan halia – sanoimme, että olemme tukenasi”
LUE MYÖS:
- Suomalaisesta NHL-lupauksesta kantautui ikävä tieto
- Chris Kreider: uusi joukkue NHL:stä!
- Sami Nikusta jysähti yllättävä siirtohuhu – salainen tapaaminen uuden seuran kanssa
- NHL:stä kajahti iso sopimusuutinen – tähtikapteenille rahakas jatkodiili
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Suomalaistähti tekee odotetun paluun SHL:ssä – 225 päivän piina päättyy
- Liiga-viikon topit ja flopit: ovatko Jokerit ja HIFK putoamisvaarassa?
- Kiekkoseuralta lohduton ilmoitus: ”Valitettavasti taloudellista ratkaisua ei ole löytynyt”
- Detroit rikkoi viimein hiljaisuuden Dylan Larkinin suhteen – seuralta kova toimenpide
- NHL-vahti lopettaa yllättäen kiekkouransa – siirtyy uudelle alalle
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!