Suomenmestari jättää Liigan ja suuntaa Pohjois-Amerikkaan – seurapomo ylistää: ”Sai paljon vastuuta ja vastasi siihen erinomaisesti”

Porin Ässissä alkukauden pelannut Edmonton Oilersin pakki Markus Niemeläinen jättää Liigan taakseen ja suuntaa Pohjois-Amerikkaan. Asia käy selväksi porilaisjoukkueen kotisivuilta.
Niemeläinen tuli kaudelle 2019–20 Ässiin liigamestaruuden voittaneena ja kuulemma mielessään kehittyä pelaajana uudelle tasolle.
– Hän sai meillä paljon vastuuta ja vastasi siihen erinomaisesti. Kiitämme Markusta tästä puolentoista vuoden pätkästä, jonka hän Ässissä pelasi ja toivotamme hänelle onnea tuleviin haasteisiin, Ässien kehitysjohtaja Tommi Kerttula kertoo.
Isokokoinen, lähes kaksimetrinen ja vajaat satakiloinen pakki on pelannut Liigassa HPK:n ja Ässien paidoissa 161 runkosarjan peliä pistein 3+15=18 (-15). Uran 18 pudotuspeliottelun saldo on 0+2=2 (-5).
– Lähden Pohjois-Amerikkaan intoa täynnä. On hienoa päästä näyttämään osaamistaan, Niemeläinen kommentoi.
– Ässistä jää todella paljon hyviä muistoja ja olen saanut monia hyviä kavereita joukkueesta. Koin kehittyneeni Ässissä paljon puolustuspelaamisessa ja lisäksi fyysinen kuntoni on noussut merkittävästi.
Pelaaja on voittanut urallaan Suomen mestaruuden lisäksi alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuden ja kylkeen vastaavan ikäluokan MM-hopean.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lehti: Tässä Jakub Vranan uusi joukkue!
- HIFK:n konkarihyökkääjä löysi uuden osoitteen!
- Aatos Koivu ällistyttää Pohjois-Amerikassa – NHL-superlupaukset jätettiin tylysti kakkoseksi!
- Raimo Helmisen SaiPa teki jälleen huiman tempun!
- Ennätystehot NHL:ssä – suomalainen jäämässä ilman sopimusta: ”Ei minkäänlaista kiinnostusta”
- Ilves kiinnitti NHL:ään varatun kanadalaishyökkääjän
- Pitsiturnaus avaa kiekkokauden – näin pelataan
- Liiga-seura teki järkälemäisen hankinnan
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!