Lukon urheilupomo tuskailee erään korona-ajan tosiseikan kanssa: ”Se ei ole kiva juttu”

Kuva: Juha Tamminen
Liigan runkosarjan kärjessä oleva Lukko jatkaa kauttaan torstaina, kun se kohtaa vieraskaukalossa KalPan.
Raumalaisten urheilujohtaja Kalle Sahlstedt avaa seuran nettisivulla julkaistussa välikatsauksessa haasteita, joita koronaviruspandemia on tuonut.
– Sanotaanko niin, että kaikkeen muuhun kuin urheilujohtamiseen on mennyt aivan liikaa työaikaa. Se ei ole kiva juttu, mutta toisaalta monessa muussakin työpaikassa ollaan varmasti saman asian edessä. Kaikki se testaaminen, erityisjärjestelyt, karanteenit ja sen sellaiset tuottavat paljon työtä. Ja toki yleinen epävarmuus: takeita tulevasta on hyvin vähän monellakin alalla, niin myös Liigakiekkoilussa, Sahlstedt kiteyttää.
Sahlstedt muistuttaa myös ikävästä tosiseikasta, johon kiekkoihmisillä ei ole työkaluja.
– Meillä urheilujohtajilla ei kuitenkaan epidemian suhteen ole mitään asiantuntijaroolia. Tässä joudutaan toimimaan pitkälti niin, miten valtionvalta käskee toimimaan.
Sahlstedt kiittelee kaikesta huolimatta tapaa, miten tilanteeseen on seurassa reagoitu.
– Meillä asiat on hoidettu mielestäni tyylikkäästi ja asiantuntevasti. Me olimme ensimmäisiä seuroja, jotka pääsivät pelaajien palkanalennuksista sopuun jo hyvissä ajoin kauden alussa. Näkisin, että me kärsimme aika vähän tilanteesta juuri siksi, että meillä on selvät sävelet, missä mennään ja mitä tehdään. Lukko, toimitusjohtaja Timo Rajala etunenässä, on tehnyt erinomaisen työn, että seuran tilanne on pysynyt suht rauhallisena. Pelaajat ja toimihenkilöt ovat saaneet täysillä keskittyä omaan tekemiseensä, Sahlstedt toteaa.
Jo kesken jääneellä viime kaudella erinomaisesti esiintyneen raumalaisryhmän suunta on Sahlstedtin mukaan oikea.
– Väittäisin, että tässä ollaan vahvasti oikeilla raiteilla. Tekemistä ohjaa urheilustrategia ja jokaiselle vuodelle tehtävä toimintasuunnitelma ja monessa asiassa olemme päässeet jo pidemmälle kuin uskoimme. Joissain asioissa emme ole ihan vielä siellä, missä halutaan, mutta meillä on tietyt tavoitteet, mihin pyritään, Sahlstedt painottaa.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Teemu Hartikaiselta yllättävä huomio: Tässä asiassa Liiga on Sveitsin sarjaa edellä
- Olli Jokinen sivalsi: ”Totta kai maanantain tilaisuudelle on naureskeltu”
- Näkökulma: Toimisto nolasi HIFK:n, mutta Olli Jokinen palautti uskottavuuden
- Kärpät löi pöytään tärkeän jatkosopimuksen
- NHL:stä tipahti surkea uutinen: Supertähti pitkälle sairauslomalle
- Joakim Kemell passitettiin AHL:ään – faneilta täystyrmäys: ”Olen kyllästynyt tähän”
- SaiPalle tipahti loistouutisia
- Komea ura päätökseen! SS: Jokereiden mestaripuolustaja ripustaa luistimet naulaan
- HIFK tiedottaa: tässä uusi puolustajahankinta!
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Tappara-hyökkääjä: Uusi osoite Liigasta!
- NHL-pakki iski Connor McDavidia arkaan paikkaan – nyt pamahti sakot
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- Patrik Laineen Montreal painoi jättiuutisen tiskiin!
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä