Ei se ihan lähtenyt: Nuoren maalivahtilupauksen liigadebyytistä karmaiseva – ex-tähti rohkaisi Twitterissä: ”Se on vain noin yksi minuutti elämästäsi”
Kuva: Juha Tamminen
Ässien maalilla lauantaina torjuneen Rasmus Korhosen uran alku Liigassa oli pahin mahdollinen. TPS:n Markus Nurmi iski torjujan taakse historian nopeimman maalin jo neljän pelisekunnin jälkeen, ja Juhani Jasu lisäsi taululle 2-0 vain 80 sekunnin kohdalla.
Vuonna 2002 syntyneen maalivahti Korhosen debyytti oli sitä myöten selvä, ja Korhosen tilastoihin merkittiin vain yksi torjunta. Patapaitojen maalille luisteli TPS:stä lainalla oleva Rasmus Tirronen.
Turkulaisjoukkue voitti lopulta 4-1. Liigassa 11 kauden aikana yli 250 ottelua pelannut ex-vahti Sinuhe Wallinheimo (arkistokuvassa) antoi torjujalle tsempit Twitter-tilillään.
– Tänään sympatiapisteet menee nuorelle kaverille Poriin. Älä anna tämän lannistaa. Se on vain noin yksi minuutti elämästäsi. Pyyhi se pois mielestäsi ja työ jatkukoon, kokoomuslainen kansanedustaja kirjoitti.
18-vuotiaan Korhosen isä on Ilveksen maalivahtivalmentajana toimiva Markus Korhonen. Poika-Korhonenkin pelasi ennen tätä kautta tupsukorvissa, mutta syksy on taittunut Ässien U20 SM-sarjajoukkueessa. Kiekot ovat tarttuneet yhdeksässä pelissä 93,4 prosentin varmuudella.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Shokkipaljastus Milanon olympia-areenasta!
- Ben Blood: iso paljastus!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Kaapo Kakko: Tämä osa-alue Leijonien saatava kuntoon Kanadaa ja Yhdysvaltoja vastaan
- NY Rangers hankki uuden puolustajan NHL:ssä
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- HS: Jokerit vahvistuu Liigan mestaripuolustajalla!