Hurja huhu: New York Rangers saamassa megatarjouksen ykkösvarauksesta – GM-legenda: ”Heidän täytyy kuunnella”

New York Rangers sai aikaisemmin tällä viikolla todellisen onnenpotkun, kun seura voitti arvonnan avulla NHL:n varaustilaisuuden himoitun ykkösvalinnan.
Kiekkopiireissä ollaan jo täysin varmoja siitä, että ykkösvaraus käytetään kanadalaiseen Alexis Lafrenièreen.
Jotkut asiantuntijat väittävät jo, että ehkä Rangers ja Lafrenière eivät olisikaan aivan täydellinen pari. Jopa ykkösvarauksen kauppaaminen on nostettu vaihtoehdoksi.
NHL:ää kohauttavista vaihtokaupoistaan tunnettu ex-GM Brian Burke näkee Rangersin ykkösvarauksen kauppaamisen olevan mahdollista.
– Vastaus on tämä: Rangersin täytyy kuunnella tarjouksia. Jos joku tosissaan haluaa ykkösvarauksen, niin yleensä he tekevät myös tarjouksen siitä, Burke taustoitti The Athletic -lehdelle.
– Yleensä ne tarjoukset ovat kuitenkin täyttä roskaa, Burke jatkoi pienen tauon jälkeen.
Nykyään Sportsnetin asiantuntijana toimiva Burke on kuullut huhuja, että Ottawa Senators voisi olla valmis tekemään tarjouksen Rangersin ykkösvarauksesta.
– Jos olet Rangersin GM Jeff Gorton, niin A: se tulee olemaan hyvä päivä NHL-organisaatiollesi, vaikka prosessi olisikin lopulta virheellinen. B: Rangersin täytyy kuunnella vaihtotarjouksia. Uskomus on se, että Ottawa Senators aikoo tarjota ensimmäisen kierroksen 3. ja 5. valintaansa Rangersin ykkösvaraukseen. Itse en kuitenkaan hyväksyisi tuota diiliä, Burke valaisi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Carolina näytti ovea suomalaiselle
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- MM-kultaleijona Mikael Seppälä: Uusi seura
- Patrick Kane rustasi uuden NHL-sopimuksen!
- TPS pelaajakaupoilla – vahvistuu tutulla puolustajalla: ”Uskomme hänen olevan avainroolissa”
- Nuori suomalaisvahti allekirjoitti uuden NHL-sopimuksen
- Florida pyöräytti kaksi isoa sopimusta NHL:ssä!
- Mitch Marner kaupattiin NHL:ssä – allekirjoitti jättimäisen sopimuksen!
- Aatu Rädyn ensi kauden seura selvillä
- NHL:ssä sorvattiin jättisopimus: Tähtipuolustajalle 50 miljoonan dollarin tilipussi
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Sisäpiiritoimittaja paljasti: Tässä Kasperi Kapasen ensi kauden NHL-seura?
- Lehti: Jesse Puljujärven uusi seura selvisi – sopimus purkissa!
- Kuka lähtee ja kuka jää? Kauppaako Florida pudotuspelien sankarihyökkääjänsä
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- Kärpiltä ovela päivitys – isoja uutisia tulossa!
- Mikael Granlundia viedään nyt NHL:n ”kriisiseuraan” – asiantuntijalta tyly arvio