TPS-urheilupomo Rauli Urama latasi tylyt faktat pöytään – näin monta suomalaispelaajaa saa 10 ulkomaalaisen hinnalla!
TPS:n pitkin kesää julkistamat pelaajahankinnat ovat herättäneet kiekkofanien keskuudessa voimakasta keskustelua.
Viimeisimmän, perjantaina julkaistun yhdysvaltalaishyökkääjä Evan Weingerin sopimuksen myötä joukkueessa on peräti kymmenen ulkomaalaispelaajaa.
TPS:n urheilujohtajaksi Jääkiekkoliiton huippu-urheilujohtajan paikalta siirtynyt Rauli Urama on nyt perustellut pelaajapolitiikkaa joukkueen nettisivulla julkaistussa haastattelussa.
Syyt valittuun linjaan ovat selkeät.
– Nopeasti kun katson, niin meiltä taisi kuusitoista pelaajaa lähteä pois. Me olimme valmiita näiden asioiden kanssa ehkä vuodenvaihteessa tai hieman sen jälkeen. Me olimme jo myöhässä eikä meillä ollut mahdollisuuksia lähteä kilpailemaan kotimaisista pelaajsta, Urama toteaa ja jatkaa:
– Teimme sitten sellaisen linjanvedon, että keitä Suomesta on saatavilla, niin heidät kiinnitetään ja omat nuoret halusimme varmistaa heidän jatkonsa. Meidän taloudellinen tilanteemme on sellainen, että vähän laskentatavasta riippuen, eli montako juniorisopimusta siihen lukuun otetaan mukaan, niin pelaajabudjettia on pudotettu sellaiset reilut 600 000 euroa.
Urheilupomon mukaan ulkomaalainen pelaaja on tällä hetkellä huomattavasti suomalaista halvempi, jonka lisäksi taustalla on myös suurempia, yhteiskunnallisia asioita.
– Esimerkiksi Ruotsissa ulkomaalainen pelaaja voi pelata kolme ensimmäistä vuotta 10 prosentin verotuksella, niin onhan sillä aikamoinen vaikutus kilpailutilanteeseen. Kun pelaajalla oli toisena vaihtoehtona vaikka juuri Ruotsi, niin meillä ei vain raha riittänyt, Urama toteaa ja jatkaa:
– Ja jos käännetään se vielä niin, että nyt kun on vielä paljon hyviä suomalaispelaajia kaupan, niin samalla rahalla, millä hankimme 10 ulkomaalaista, olisimme saaneet kolme suomalaista emmekä yhtään enempää. Se on vaan näin tyly asia, eli joukkue pitää kasaan saada.
Kiekkopomo haluaa ulkomaalaispelaajien suuresta määrästä huolimatta korostaa, että joukkueessa on myös 14 sellaista pelaaja, jotka ovat saaneet kiekko-oppinsa Turussa tai Turun seudulla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Quinn Hughes teki ison paljastuksen suunnitelmistaan
- Leijonille tipahti loistouutinen NHL:stä
- Jarmo Kekäläiselle iso lupaus Buffalon seurapomolta: ”Täydet valtuudet”
- Mikko Rantasen tilanne kuohuttaa – näin somekansa reagoi: ”Todellinen rikos tässä on se…”
- Connor Bedard: surkea uutinen
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- Darcy Kuemperin loukkaantuminen kuohuttaa – nyt puhuu Mikko Rantanen
- Ei pelkästään Jokerit – uusi joukkue hakee Liiga-paikkaa!
- Nuorten MM-kisat Suomeen – myös miesten MM-turnaus tulossa?
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!