NHL-pomolta täystyrmäys: Tämä ei riitä syyksi suomalaisvahdin peluutukseen pudotuspeleissä – ”Nyt ei ole oikea hetki”
AHL:n parhaaksi maalivahdiksi valittu Minnesota Wildin Kaapo Kähkönen pääsi maaliskuun alussa keskeytyneellä NHL-kaudella debytoimaan myös taalaliigan puolella.
Wild kohtaa NHL:n tulevien pudotuspelien avauskierroksella Vancouver Canucksin ja aiemmin kesällä joukkueen päävalmentaja Dean Evason totesi, ettei seurajohto ole millään lailla poissulkenut mahdollisuutta peluuttaa Kähköstä vähäisestä kokemuksesta huolimatta myös tulevassa playoff-sarjassa.
NHL:n runkosarjassa päävastuun Wild-maalilla kantoi tandemi Devan Dubnyk–Alex Stalock, mutta Evasonin mukaan kaikilla harjoitusleirin maalivahdeilla on yhtäläinen mahdollisuus napata paikka tolppien välistä aloittavana veskarina.
The Athletic-lehden haastattelema Wild-GM Bill Guerin on valmentajan kanssa täysin samoilla linjoilla.
– Paras maalivahti aloittaa. Meillä ei ole paljoakaan aikaa työstää asiaa. Pelit tulevat pian vastaan ja jos emme ole hyvin valmistautuneita, niin ennen kuin tajuammekaan kaikki on ohi. Peluutamme siis parhaita pelaajiamme, niitä jotka antavat meille mahdollsuuden voittaa.
Kähkösestä odotetaan tulevaisuudessa merkittävää vastuunkantajaa Wild-maalille, mutta Guerin ei hyväksy esiin noussutta spekulointia siitä, että haluaisi kenties nähdä hänet maalilla jatkopeleissä voidakseen tehdä arvioita olisiko suomalaisesta aloittavaksi maalivahdiksi seuraavalla kaudella.
– Nyt ei ole oikea hetki sille (arvioida Kähköstä). Pelaamme voittaaksemme. Tiedän kyllä kuinka hyvä Kaapo on, hänellä on takanaan hieno vuosi, Guerin painottaa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tappara on terästä! Tässä on Liigan runkosarjan tähdistökenttä
- Liigan pudotuspeliparit selvillä – TPS:lle jättipettymys
- Juhamatti Aaltoselta suora mielipide Lukko-tähdestä MTV:llä: ”Ylivoimaisesti Liigan paras sentteri”
- TPS-päävalmentaja Toni Söderholm tuomitsi Oliver Lauridsenin törkytaklauksen: ”Itsekin sitä mieltä”
- Montreal-tähti telakalle – aukeaako nyt paikka Patrik Laineelle?
- HIFK:lle jäi luu käteen – IS: Ilves nappasi tähtipelaajan nenän edestä!
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän – haluaa Suomen ulos World Cupista
- Liiga-faneille herkkua – näin näet päätöskierroksen ilmaiseksi!
- Jukurien kapteeni teki uhkauksen ennen Liigan päätöskierrosta – näin kävi
- Pelit pelattu – IS: Suomen NHL-hyökkääjälle karu kohtalo
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä