Ässät nappasi Nuorten MM-kisoissa loistaneen pelaajan – ”Tavoitteellinen ja erittäin määrätietoinen persoona – tähtäin on NHL”

Porin Ässät tiedotti kotisivuillaan, että se on tehnyt yksivuotisen sopimuksen ruotsalaisen maalivahti Linus Söderströmin kanssa. 23-vuotias torjuja siirtyy patapaitoihin NY Islandersin organisaatiosta, johon hän on kuulunut kahden kauden ajan.
– Linus on tavoitteellinen ja erittäin määrätietoinen persoona, jonka tähtäin on NHL. Olosuhteista johtuen hän on saanut harjoitella pitkään sekä laadukkaasti ja on sitä kautta hyvässä kunnossa, Ässien kehitysjohtaja Tommi Kerttula sanoo.
Tukholmasta lähtöisin oleva kassari torjui viime ja sitä edellisen kauden ajan vain neljässä pelissä. Kiekot tarttuivat ECHL-joukkue Worcester Railersin paidassa 87,0 prosentin varmuudella.
– Maalivahtivalmentajamme Jaakko Rosendahl on tehnyt ison työn, jotta saisimme Linuksen meille. He ovat luoneet valmennussuhdetta jo etukäteen keskusteluissa harjoittelun ja pelaamisen filosofiasta sekä kehityskohteista, jotta Linus pääsee takaisin tavoittelemaan NHL-unelmaa, Kerttula jatkaa.
Pelaaja on SHL:n mestari keväältä 2017, HV71:n paidasta. Lisäksi Söderström valittiin vuoden 2016 nuorten MM-kisojen parhaaksi maalivahdiksi.
– Meillä on viime kauden tapaan kaksi kilpailullista kaveria taistelemassa pelipaikasta jokaisessa harjoituksessa. Se tuo tuloksia sekä joukkueelle että yksilöille.
Myös Ässien pakistossa puhaltavat uudet, tai tarkemmin ottaen uusvanhat, tuulet. Pakki Juuso Walli palaa kotiin kahden SaPKossa, KOOVEEssa ja IPK:ssa vietetyn Mestis-kauden jälkeen. Pelaajan sopimus on mallia 1+1, ja lokakuun loppuun asti Walli on koeajalla.
LUE MYÖS:
Liigapakki vaihtaa Mestikseen – tuo uuteen seuraansa fyysistä puolustuspeliä
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Carolina-hyökkääjän ura päättyi 33-vuotiaana – sai nyt uuden pestin NHL:stä
- NHL:ään varattu Pelicans-lupaus suuntaa rapakon taakse
- Lähde: NHL jää taakse – kaksinkertainen Stanley Cup -mestari löysi uuden seuran
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- MTV: Mikkelin Jukurit yrittää myydä kahta pelaajaansa
- Ilves julkaisi tiukan puheenvuoron: puuttui kannattajien huonoon käytökseen
- Liigassa nähdään ensi kaudella poikkeuksellinen jäämainos – herättää takuulla keskustelua
- Ilvekseltä karu tiedote
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- IL: Tällaista jättipalkkaa Liigan kärkimies nettoaa!