Liiga-pelaaja kuin 111-kiloinen NHL-järkäle? Toimittaja etsi NHL-verrokit Winnipegin suomalaislupauksille
Nuoria pelaajalupauksia verrataan usein jo kaikkien tuntemiin kiekkomaailman tähtiin. Venäläislupauksesta voitaisiin esimerkiksi sanoa, että hänellä on Pavel Datsjukin kädet, Aleksandr Ovetshkinin laukaus ja Ilja Kovaltshukin työmoraali.
Winnipeg Jetsiä The Athleticin toimittaja Murat Ates kävi samalla mallilla läpi kaikki seuran pelaajalupaukset. Hän etsi jokaiselle prospektille tutun NHL-verrokin.
Ville Heinola = Miro Heiskanen ja Dan Boyle
– Ville Heinolan pelinäkemys, syöttötaidot ja kyky hidastaa peliä korkealla peliälyllään tekevät hänestä jännittävän lupauksen. Jos hän osaisi liikkua kuin Miro Heiskanen, rohkeampi voisi ennustaa hänelle samanlaista 33 tehopisteen tulokaskautta ensi kaudelle, Ates kirjoittaa. Heinola on kuitenkin pienikokoisempi ja hitaampi. Tässä hän juuri muistuttaa komean uran pelannutta Dan Boylea. – Boylen koko maksoi joissain maalinedustaväännöissä, mutta hänen älykkyytensä auttoi häntä pitämään oman pään puhtaana ja antamaan sulavia avaussyöttöjä.Kristian Vesalainen = Joel Armia
– Kristian Vesalainen on yhä isokokoinen, vahva ja nopea hyökkääjä, jolla on hyvä laukaus. Hän yhä opettelee tuon paketin kasaamista. Tavallaan hän muistuttaa minua Joel Armiasta, Ates kirjoittaa. Kumpikin suomalaisista varattiin ykköskierroksella. Heistä odotettiin pistemiehiä NHL-tasolle, mutta kummankin kehitys lähti yskähdellen liikkeelle. Lopulta Armiasta kasvoi eliittitason kolmosketjulainen.Henri Nikkanen = Nik Antropov
Henri Nikkanen on Winnipegin kolmannen kierroksen varaus viime kesältä. Loukkaantumiset ovat hidastaneet hyökkääjän kehitystä, mutta silti hän on antanut lupaavia näyttöjä junnutasolla. Atesin mukaan Nikkasesta voisi parhaimmillaan kehittyä heikompi versio Nik Antropovista. – Antropov varattiin saman kokoisena, ja hän myöhemmin kehittyi voimakkaaksi 198-senttiseksi ja 111-kiloiseksi järkäleeksi pehmeillä käsillä. Hän myös iski 193 maalia 788 runkosarjaottelussa.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-superlupausta uhkasi 20 vuoden vankeustuomio – nyt syyttäjä teki ison ratkaisun
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?