Koronaviruksella suuri vaikutus! Liiga-seura paljastaa: Edessä kahdeksan voitollisen vuoden jälkeen reipas tappio
Kuva: Juha Tamminen
Liigassa koronaviruspandemian keskeyttämällä kaudella runkosarjan 12:nneksi sijoittunut SaiPa on julkaissut nettisivullaan tiedotteen, jossa se kertoo avoimesti tämänhetkisestä tilanteestaan niin talouden, kuin muunkin toimintansa osalta.
Lappeenrantalaisseuran mukaan jo tässä vaiheessa on selvää, että kahdeksan voitollisen tilikauden jälkeen edessä on tappiollinen tilinpäätös.
SaiPa kertoo julkistavansa huhtikuun lopussa päättyneen tilikautensa viralliset luvut elokuussa, mutta tulos tulee olemaan noin 300 000 euroa tappiollinen.
Liiketappio johtuu tiedotteen mukaan pitkälti kevään otteluista. Pudotuspelimahdollisuuksien karattua lipunmyynti- ja oheismyyntitulot jäivät yleisökadon vuoksi selkeästi tavoitteista. Koronan vaikutus tulokseen on seuran mukaan lähes 200 000 euroa peruuntuneeen Ville Koho -juhlaottelun ja ravintolan sulkemisen myötä.
SaiPan tulevan Liiga-kauden joukkueen rakentuminen etenee mallikkaasti ja sopimukset on kasassa tällä hetkellä kolmen maalivahdin, kuuden puolustajan ja 15 hyökkääjän kanssa.
Seura kertoo etsivänsä kesän ja syksyn aikana vielä muutamia vahvistuksia.
Koska tämänhetkisistä veskareista kaksi on juniori-ikäisiä, kiikaroi SaiPa vielä maalivahtia. Lisäksi tähtäimessä on kaksi kenttäpelaajaa, jotka ovat todennäköisesti puolustajia.
SaiPa kertoo tulevan kauden pelaajabudjettinsa täsmentyvän vielä kesän ja syksyn myyntien perusteella, mutta budjettia tullaan jonkin verran leikkaamaan viime kauden 1,9 miljoonasta eurosta.
Liiga-joukkueen on tarkoitus aloittaa harjoitusottelut 13.elokuuta HPK:ta vastaan.
LUE MYÖS:
- NHL:ssä kävi kylmät kuudelle suomalaiselle – 448 ottelun mieskään ei säästynyt
- NHL:n vapailta markkinoilta lähti yksi kovimmista nimistä
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Jokereissa jysähti: Tomek Valtonen ulos – tässä uusi päävalmentaja
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana
- Liigan kohutaklaaja tekee paluun
- Suomen NHL-tähdestä karuja uutisia
- Dylan Larkinin siirtosaagassa käänne – nämä NHL-seurat nousivat esiin
- Benjamin Rautiaiselta jäätävä viimeistely NHL:ssä – upotti Florida Panthersin
- Näin Tomek Valtonen kommentoi Jokerien mahalaskua
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana
- Tässä ovat Liigan uudet lisenssiehdot: putoamista ei välttämättä tapahdu